Naga MarketsGPW: Podsumowanie Konferencji Giełd Trójmorza w KrakowieGospodarzami Konferencji Giełd Trójmorza był Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW oraz Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW. W konferencji udział wzięli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda, prezesi giełd papierów wartościowych z Czech, Rumunii, Słowenii, Słowacji i Węgier, przedstawiciele administracji publicznej, eksperci instytucji promujących ideę zrównoważonego rozwoju i praktycy biznesu.

  • 7 września 2020 r. w Krakowie odbyła się Konferencja Giełd Trójmorza organizowana przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)
  • Wydarzenie swoim Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

Pomimo utrudnień związanych z pandemią, Konferencja Giełd Trójmorza odbyła się bez przeszkód

Rynki kapitałowe odgrywają kluczowe znaczenie w czasach niepewności. Pokazał to dogłębnie kryzys wywołany przez pandemię Covid-19. GPW od lat dba i poszerza historię współpracy pomiędzy giełdami z regionu Trójmorza organizując i angażując się w wydarzenia najważniejsze dla dalszego rozwoju regionu i wzrostu jego atrakcyjności inwestycyjnej.

Konferencja Giełd Trómorza jest przykładem współpracy rynków finansowych państw Trójmorza, w szczególności w zakresie wzajemnej wymiany doświadczeń w obszarze technologii informatycznych.  W obecnej globalnej gospodarce, giełda to nie tylko tradycyjnie rozumiane miejsce pozyskiwania kapitału i dokonywania transakcji. Światowe giełdy to w coraz w większym stopniu spółki, których rozwój oparty jest o najnowsze technologie i produkty z nimi związane.

Dyskusja o tym, w jaki sposób budować rynek kapitałowy, a także rozwój ekonomii jest jedną z kwestii fundamentalnych. Naszym wielkim, wspólnym celem jest doprowadzenie do rozwoju gospodarczego w Europe Środkowo-Wschodniej, jaki jest na zachodzie kontynentu (…) – rynek kapitałowy ogrywa w tym niebagatelną rolę. Trójmorze stanowi jedną trzecią terytorium UE, jedną czwartą społeczeństwa UE i dziesięć procent kapitału. Uczestnicy Konferencji Giełd Trójmorza współtworzą ten rynek i mają wpływ na poszczególne podmioty, które w tych krajach działają – powiedział Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej otwierając spotkanie w Krakowie.

Podczas panelu „Wyzwania rynków kapitałowych Trójmorza i znaczenie współpracy regionalnej”  prezesi giełd papierów wartościowych z regionu: Prezes Zarządu GPW – Marek Dietl, CEO, Bratislava Stock Exchange – Peter Kubricky, CEO, Prague Stock Exchange – Petr Koblic, CEO, Budapest Stock Exchange – Richárd Végh,  President of the Management Board, Ljubljana Stock Exchange – Aleš Ipavec, oraz Chairman of the Board of Governors, Bucharest Stock Exchange – Radu Hanga podkreślali istotę współpracy rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej dla dalszego rozwoju giełd i krajowych gospodarek.

Kolejne inicjatywy w ramach Trójmorza przybliżają Europę Środkowo-Wschodnią do roli gospodarczego serca Europy. W ramach regionalnego partnerstwa coraz silniej współpracują też rynki kapitałowe. Wyrazem tego jest organizowana dziś  w Krakowie Konferencja Giełd Trójmorza. Odbywa się w szczególnym momencie, gdy z jednej strony cały świat zmaga się z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa, a z drugiej wstrząs, jaki wywołał COVID-19, otwiera nowe możliwości i szanse przed gospodarkami regionu – mówił Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

W drugim panelu „Czy zwiększanie świadomości ESG może podnieść konkurencyjność regionu?” udział wzięli Członek Zarządu GPW – Izabela Olszewska, Przedstawiciel i Prezes Rady Global Compact Network Poland – Kamil Wyszkowski, Dyrektor ds. ESG na Europę Środkową i Wschodnią, Abris Capital Partners Ltd. – Robert Sroka oraz Dyrektor Regionalny na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie, EBOR – Grzegorz Zieliński. Paneliści mówili o tym, jak inwestycje ESG na rynkach globalnych w ostatnich latach dynamicznie zyskują na znaczeniu oraz w jaki sposób giełdy i notowane na giełdach spółki mogą stanowić źródło inspiracji dla innych podmiotów odnośnie tego, jakie działania należy podejmować, aby wpisać się w nowe wymogi i trendy.

Inwestowanie zgodnie z zasadami ESG jest szybko postępującym trendem, który pozostanie z nami na dłużej. Będzie kształtował rynki kapitałowe w najbliższej i dalszej przyszłości. Katalizatorami tego zjawiska są regulacje, technologie i zmiany w środowisku inwestorskim. Przede wszystkim jest to napływ nowych inwestorów, którzy zwracają uwagę na to, aby ich środki finansowe były inwestowane odpowiedzialnie – powiedziała Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Partnerem Konferencji Giełd Trójmorza była GPW Tech, partnerami medialnymi: Dziennik Gazeta Prawna oraz Polska Agencja Prasowa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta (GBP/PLN) spada po wypowiedziach Borisa Johnsona
Następny artykułStatystyka na WIG nie sprzyja bykom we wrześniu. Co z notowaniami WIG 20?
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here