Naga Markets

GPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 17 marca 2023 r.Zarząd Banku Handlowego, uwzględniając oczekiwania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), dynamiczne zmiany w otoczeniu sektora bankowego oraz regulacje w zakresie minimalnego wymogu dotyczącego funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL) dla grupy, zarekomendował wypłatę 9 zł dywidendy na akcję z zysku za 2022 rok, podała spółka.

PKN Orlen uruchomił Akademię Wodorową – pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru, skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, podała spółka. Do udziału w Akademii Wodorowej zostało zaproszonych 30 uczestników z 14 szkół wyższych. Dla najlepszych uczestników programu przygotowano płatne staże.Zarząd ING Banku Śląskiego zarekomendował walnemu zgromadzeniu wstrzymanie się z wypłatą dywidendy oraz przeznaczenie 513,9 mln zł na zasilenie kapitału rezerwowego przeznaczonego na wypłatę dywidendy, w tym zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy, podał bank. Kwota ta stanowi 30% jednostkowego i skonsolidowanego zysku ING Banku Śląskiego za rok 2022.

Komisja Nadzory Finansowego (KNF) uznała, że Santander Bank Polska spełnia wymogi do wypłaty dywidendy w wysokości 100% ubiegłorocznego zysku, zaleciła jednak wstrzymanie się z jej wypłatą do rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), podał bank.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) uznała, że PKO Bank Polski może wypłacić dywidendę w wysokości do 50% ubiegłorocznego zysku, podał bank. Jednocześnie Komisja zaleciła również, by bank wstrzymał się z wypłatą dywidendy do wydania rozstrzygnięcia przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Plus ma w zasięgu sieci 5G, składającej się z ok. 3,5 tys. stacji bazowych, już ponad 20 mln mieszkańców Polski w prawie 1 tys. miejscowościach na terenie całego kraju, podał operator.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) podjął uchwałę o wystąpieniu siły wyższej i poinformowaniu o tym kontrahentów spółki, podała JSW. Jest to związane z pożarem w KWK “Knurów – Szczygłowice” z 7 marca, którego skutki w 2023 roku ocenia się na 250 tys. ton zmniejszenia poziomu produkcji.

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie połączeń, utworzenie joint venture przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, podała Komisja.

AVA Trade

Grupa Azoty “znacząco” obniża od piątku, 17 marca, ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych w swojej autoryzowanej sieci dystrybucyjnej, dostosowując ceny swoich produktów do bieżącej sytuacji rynkowej, podała spółka. To już kolejna obniżka w tym roku po obniżce z lutego 2023 r., podkreślono.

Archicom wyemitował obligacje kuponowe serii M7/2023 o łącznej wartości nominalnej 62 mln zł w ramach ustanowionego w 2016 roku programu emisji obligacji do maksymalnej kwoty 350 mln zł, podała spółka. Będą to niezabezpieczone obligacje na okaziciela, oprocentowane według zmiennej stopy procentowej WIBOR 3M powiększonej o marżę dla inwestorów, o okresie zapadalności 2 lata.

Agora w ciągu kilku tygodni zaprezentuje strategiczne kierunki rozwoju na kolejne lata, poinformował prezes Bartosz Hojka.

Helios, z grupy Agora, zakłada w optymistycznym scenariuszu, że w tym roku sprzedane zostanie łącznie 50 mln biletów do kin, w tym 12 mln w obiektach Heliosa w 2023, poinformował członek zarządu Agory i prezes Heliosa Tomasz Jagiełło.

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wyniósł 17% w 2022 r. (o 5 pkt proc. mniej r/r). Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni nadal odgrywali dominującą rolę, odpowiadając za 84% obrotów (spadek o 4 pkt proc. r/r), podała giełda.

Marvipol Development rozważa emisję obligacji w ramach ustanowionego w październiku ub.r. programu emisji obligacji do kwoty 200 mln zł pod warunkiem wystąpienia odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych, podała spółka. Rozważana emisja dotyczy niezabezpieczonych obligacji zwykłych na okaziciela, oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej, o okresie zapadalności nie dłuższym niż 3 lata.

PKO Bank Polski interpretuje czwartkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) tak, że oznacza ono, iż rozliczanie umów między kredytobiorcami i bankami powinno regulować prawo krajowe i uważa je za sprawiedliwe, podał bank.

XTPL warunkowo otrzymała z Chińskiego Urzędu Patentowego patent na metodę ultra-precyzyjnej depozycji tj. dla zgłoszenia patentowego zatytułowanego “Method of printing fluid”. Ostatecznym wymogiem formalnym uzyskania patentu jest wniesienie opłaty za jego wydanie do 8 maja br., podała spółka. Procedura zgłoszeniowa dla tego patentu została rozpoczęta 1 lutego 2019 r. Jest to również data, od której obowiązuje ochrona wynalazku. Spółka w swoim portfolio posiada aktualnie 26 zgłoszeń patentowych i łącznie 5 przyznanych patentów.

Starward Industries skompletował zespół i jest coraz bliżej zamknięcia prac nad wersją Beta “The Invincible”, podała spółka. Twórcy szykują się też na najważniejszy bit marketingowy, czyli ogłoszenie daty premiery gry. Z kolei na konferencji w San Francisco 20-24 planują zaprezentować niepublikowany dotąd fragment gry.

Image Power – gier wideo z Grupy PlayWay – wypracował 2,2 mln zł przychów netto ze sprzedaży w 2022 r., co oznacza wzrost o 82% r/r., podała spółka. Strata ze sprzedaży spadła do 13 tys. zł z ponad 490 tys. zł w 2021 roku.

Wartość rynku reklamy w Polsce zwiększy się w o ok. 2-4% r/r w 2023 r. po wzroście o 4,5% r/r w ub.r., szacuje Agora.

Atal rozpoczął sprzedaż 114 mieszkań I etapu gliwickiej inwestycji Ogrody Andersa, podała spółka. Ceny mieszkań mieszczą się w zakresie 8-10 tys. zł za m2. Pierwszy etap inwestycji to 114 mieszkań o metrażach 25-102 m2. Docelowo całe osiedle będzie liczyło ok. 820 mieszkań. To druga inwestycja spółki w Gliwicach.

Agora odnotowała 31,4 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2022 r. wobec 22,2 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Huuuge podtrzymuje plany związane z przeprowadzeniem skupu akcji własnych, ale nie zakończy go w I kw. br. i planuje jego przeprowadzenie w I poł. 2023 r., podała spółka. Jednocześnie zastrzeżono, że rada dyrektorów spółki może podjąć decyzję o dalszym przesunięciu terminu lub odwołaniu skupu w zależności od warunków rynkowych i sytuacji spółki.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDolar kontynuuje wyprzedaż. Jaka logika stoi za pivotem Fedu?
Następny artykułAkcje Credit Suisse spadają o kolejne 12%! Wraz z kursem pikuje również zaufanie klientów
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here