Naga Markets



GPW: Podsumowanie II Konferencji Giełd Trójmorza w Warszawie
Marek Dietl, prezes GPW. Źródło: Newseria

W ubiegłym tygodniu odbyła się II edycja Konferencji Giełd Trójmorza. Na zaproszenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) do Warszawy przyjechali goście z ośmiu krajów wchodzących w skład inicjatywy giełd Trójmorza, a także z Armenii i Gruzji.

GPW: II Konferencja Giełd Trójmorza w Warszawie ubiegła pod hasłem współpracy

Po przerwie spowodowanej pandemią wracamy do świata konferencji, choć oczywiście widujemy się w ramach różnych grup roboczych, czy w ramach Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych. Widać bardzo dobrze, że nie da się zastąpić technologią spotkań osobistych o dyskusji (…). Przez ten rok pojawiło się wiele ważnych spraw do przedyskutowania, jak nadmierne regulacje Unii Europejskiej, które wzbudziły zastrzeżenia mniejszych giełd z regionu Trójmorza. (…) Zmieniła się też sytuacja rynkowa, zmieniła się baza naszych emitentów, coraz więcej spółek technologicznych wchodzi na nasze parkiety.
Te i wiele innych tematów były przedmiotem dyskusji podczas drugiej Konferencji Giełd Trójmorza –
powiedział  Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.



Link do całości wideokomentarza prezentujemy poniżej:

Konkluzją, która najczęściej pojawiała się w wypowiedziach uczestników Konferencji była potrzeba większej współpracy.

– Sądzę, że nasze kraje mają pewne podobieństwa takie, jak choćby najszybsze tempo rozwoju spośród krajów Unii Europejskiej. To jest rola rynków kapitałowych i giełd, jaką powinny odgrywać w gospodarce każdego kraju. Myślę więc, że znalezienie sposobu na wzmocnienie roli rynku kapitałowego w każdym kraju jest zadaniem, które powinniśmy wspólnie przedyskutować – podkreślił Richárd Végh, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie.

Na zacieśnianie współpracy liczą także przedstawiciele Armenii i Gruzji. Krajów, których rynki kapitałowe są na wczesnym etapie rozwoju. Do Warszawy przyjechali zarówno przedstawiciele władz samych giełd, jak i banków centralnych tych krajów.

– Większa integracja, większa współpraca są ważne dla rozwoju rynków kapitałowych. Ta konferencja była bardzo ważnym krokiem w tę stronę. Oczywiście chcemy widzieć również Gruzję jako część tej współpracy– mówił Nikoloz Gagua, Wiceprezes Zarządu Narodowego Banku Gruzji.

W Konferencji uczestniczyli również przedstawiciele spółek wchodzących w skład indeksu CEEplus i obejmującego największe i najbardziej płynne spółki notowane na poszczególnych rynkach Grupy Wyszehradzkiej, Chorwacji, Rumunii i Słowenii.

invest

– Myślę, że jest bardzo ważne, aby w przyszłości giełdy papierów wartościowych z regionu współpracowały jeszcze mocniej. Aby wspólnie pracowały nad promocją regionu i przyciąganiem większej ilości inwestorów instytucjonalnych na lokalny rynek kapitałowy. Myślę, że jest to absolutnie najważniejsze szczególnie teraz, gdy widzimy ogromną płynność na rynkach finansowych – zauważył Marius Dan, Wiceprezes Zarządu FondulProprietatea.

Gośćmi konferencji byli również przedstawiciele polskiego rządu i instytucji finansowych. Listy do uczestników skierowali Andrzej Duda, Prezydent RPoraz Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones | stalprodukt cena akcji | kurs jena | notowania newconnect | cena akcji neuca | cdr akcje notowania | forex broker |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here