Naga MarketsGPW: podczas wczorajszej sesji obroty przekroczyły 2 mld zł. Indeks WIG20 zyskał 0,3 procentW czwartek najważniejsze indeksy na Wall Street zyskały w przedziale 1,6-1,7%. Niewiele mniejszy wzrost odnotowały kluczowe indeksy w Europie, w tym DAX (+1,4%).  Wczorajsza sesja na rozwiniętych rynkach może być sygnałem końca korekty i powrotu do wzrostów, a czynnikiem wspierającym popyt na spółki może być sezon raportowy w USA. Pierwsze opublikowane wyniki przez największe finansowe podmioty stanowią dobrą zapowiedź dla pozostałych spółek. Wszystkie sprawozdania finansowe zaskoczyły pozytywnie analityków.

Wczorajsza sesja na GPW wypadła relatywnie słabo na tle rynków zagranicznych

Dla przykładu zysk na akcję każdej z wymienionych spółek przebił istotnie konsensus: Bank of America (0,85 vs 0,71 USD), Morgan Stanley (2,04 vs 1,69 USD), Wells Fargo (1,17 vs 1 USD), Citigroup (2,15 vs 1,74 USD), nawet UnitedHealth działający w branży opieki zdrowotnej odnotował większy zysk na akcję niż prognozowano – 4,52 vs 4,41 USD. Dziś wyniki opublikuje Goldman Sachs. Dziś rano kontrakty wskazują na kontynuację odbicia indeksów, po tym jak azjatycka sesja przyniosła umiarkowane wzrosty.Krajowe spółki, zachowujące się odmiennie na ostatnich sesjach, w przypadku solidnego odbicia w czwartek na zachodnich parkietach, zachowywały się mniej spektakularnie. Indeks WIG20 zyskał na tle rozwiniętych giełd jedynie 0,3%. Relatywna słabość może wynikać, z tego, że część wzrostów miała miejsce po zamknięciu sesji na krajowym parkiecie, ale główną przyczyną może być to, że indeks WIG20 zachowywał się relatywnie lepiej od początku wrześniowej korekty, a szczególnie mocne okazały się ostatnie październikowe sesje.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

O ile wzrosty na największych rynkach będą kontynuowane, istnieje spora szansa na to, że  znajdujące się wciąż dużo niżej od wrześniowego szczytu indeksy amerykańskie i zachodnioeuropejskie będą nadrabiać wspomnianą relatywną słabość. Warto odnotować wzrost zainteresowania krajowym parkietem, wyrażony za pomocą zwiększonych obrotów utrzymujący się już od dwóch tygodni, a na wczorajszej sesji obroty na GPW przekroczyły 2 mld zł.

W temacie spółek – wczoraj po publikacji raportu produkcyjnego zanurkowały aż o 8,4% notowania JSW – z raportu wynika, że produkcja węgla w III kw. wyniosła 3,34 mln ton i była niższa k/k o 3,1%, a w ujęciu r/r aż o 15,4%. Głęboką przecenę, po publikacji rekomendacji „sprzedaj” przez Goldman Sachs odnotowało również Dino (-5,6%), a do okrągłego poziomu 200 zł spadły notowania CD Projekt (-4,2%).

W temacie pozostałych spółek: 1. Cena mniejszościowego pakietu 45% udziałów w kopalni Sierra Gorda została ustalona na 1,55 mld USD, plus ewentualne 500 mln USD w zależności od cen miedzi i płatne w ciągu 4 lat. Mniejszościowy pakiet od Sumitomo ma nabyć South32, 55%-owy udział KGHM nie ulegnie zmianie. 2. Nowym prezesem PKO BP zostanie Iwona Duda, pod warunkiem zgody KNF. 3. ZE PAK podpisał list intencyjny w sprawie budowy farm wiatrowych z Orsted Wind Power. 4. Bank Handlowy oszacował, że ostatnia podwyżka stóp procentowych zwiększy wynik odsetkowy banku o 85-105 mln zł w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw mercator | kurs korony islandzkiej wykres | kurs jena prognozy 2021 | kruk kurs akcji | pko notowania | dax index | comarch giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here