Naga MarketsCoraz więcej spółek wycofuje się z GPWIstnieje wysokie prawdopodobieństwo, że bieżący rok okaże się rekordowy pod kątem liczby wycofanych z obrotu na GPW spółek. Od początku roku, ich liczba to 14, a w analogicznym okresie 2019 roku było to zaledwie 10 podmiotów. Zgodnie z opublikowaną uchwałą, w poniedziałek, akcjonariusze ATM zdecydowali o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym.

  • W 2020 roku z giełdy wycofało się już 14 spółek.
  • Zgodnie z prognozami uwzględniającymi wezwania oraz zapowiedzi spółek, w bieżącym roku, giełdę może opuścić aż 26 podmiotów.
  • Byłby to rekord, biorąc pod uwagę ostatnie 13 lat.

Zobacz również: CI Games podpisał umowę na dystrybucję SGW Contracts 2

Te artykuły również Cię zainteresują
Już niebawem, z parkietu GPW zniknie kilka spółek

Podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia ATM, akcjonariusze zdecydowali o wycofaniu spółki z obrotu na rynku regulowanym. Zgodnie z uchwałami, wkrótce, z parkietu GPW znikną też inne podmioty, mowa tutaj o Stelmecie oraz MZN Property.

Złożyły one już w Komisji Nadzoru Finansowego wnioski o udzielenie zezwolenia na wycofanie ich akcji z obrotu. Jest wiele czynników, wskazujących na to, że firm opuszczających parkiet w najbliższych miesiącach może być naprawdę dużo. Poniższy wykres przedstawia dane, dotyczące liczby wycofywanych spółek z GPW w ostatnich latach.

Zobacz również: Elon Musk: Warren Buffett nie jest “miłym dziadkiem”, za którego wszyscy go uważają

Premie oferowane w wezwaniach spadają

W ostatnich latach, skupujący mogli pozyskiwać akcje z giełdy po relatywnie niskiej cenie, na co wpływała spora presja na wyceny na polskim rynku. Taki czynnik niewątpliwie sprzyjał przejmującym. Analiza KPMG, mówi, że premie oferowane w wezwaniach na GPW w ostatnim czasie były zdecydowanie poniżej standardów oferowanych na rynkach zagranicznych. W 2017 premia wynosiła mniej więcej 19%, w 2018 roku 14%, a w 2019 roku spadła do zaledwie 9%.

W ostatnim czasie na GPW trwają wezwania do sprzedaży akcji: Master Pharm, Primetech, KCI czy Prochem. Dla niektórych firm wezwanie nie zostało jeszcze ogłoszone, ale na rynek popłynęły wyraźne sygnały dotyczące możliwego delistingu. Mowa tu o grupie Elemental Holding.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here