Naga MarketsZdjęcie z pierwszej sesji giełdowej w Polsce 28 lat temu. Źródło: GPW

16 kwietnia 1991 roku, czyli dokładnie 28 lat temu, w byłym Gmachu Komitetu Centralnego, miejsce miała pierwsza sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Tego dnia, na pożyczonym komputerze, notowano akcje pierwszych pięciu spółek. Do października 1994 roku sesje odbywały się zaledwie raz w tygodniu.


Giełda powraca po upadku komunizmu

W wywiadzie z serwisem Business Insider Polska były premier Jan Krzysztof Bielecki wspomina, że pierwsza sesja na GPW była mocno zbiurokratyzowana, przypominając model francuski. Rządzący bali się ówcześnie, zbyt żywiołowych notowań i negatywnych wydarzeń, które mogłyby skompromitować start giełdy w budującej się gospodarce wolnorynkowej.

Giełda wróciła do polski po upadku komunizmu 16 kwietnia 1991 roku, czyli 28 lat temu. Pierwsza sesja odbyła się w dawnym budynku Komitetu Centralnego zwanym Domem Partii. Początkowo na GPW notowano zaledwie pięć spółek. Wśród nich znalazły się: Tonsil, Próchnik, Krosno, Śląska Fabryka Kabli oraz Exbud. Dla porównania niemal 3 dekady później na głównym parkiecie notowanych jest 461 spółek, których kapitalizacja przekracza 1,244 bln złotych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Giełda Papierów Wartościowych (@gpw.wse)

GPW przyspieszyła proces prywatyzacji spółek

Jak zauważa Bielecki, ponowne uruchomienie GPW było jedną ze ścieżek prywatyzacji, które uruchamiał ówczesny rząd. Wydarzenie stało się również pierwszym i niezwykle istotnym krokiem w kierunku stworzenia polskiego rynku kapitałowego.

W dzień swoich urodzin notowania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA zyskują 0,36%, oscylując w granicach 41,40 zł za akcję. Od początku roku grupa GPW zyskuje natomiast niemal 13%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here