Naga Markets28 marca w Wilnie odbyła się konferencja poświęcona poszukiwaniu kapitału i możliwościom finansowania prywatnego biznesu litewskiego poprzez polski rynek kapitałowy.

– Jestem przekonany, że ta konferencja zostanie bardzo dobrze przyjęta przez litewskich przedsiębiorców. W ostatnich miesiącach, mieliśmy szansę obserwować intensyfikację stosunków politycznych pomiędzy Litwą i Polską. Jednym z omawianych aspektów była współpraca gospodarcza. A czym jest współpraca gospodarcza bez sprawnego finansowania – zaznaczył Grzegorz Poznański Zastępca Ambasadora Polski na Litwie.

Na konferencji zaprezentowano różne sposoby pozyskiwania kapitału na rozwój biznesu: od finansowania bankowego, poprzez private equity, do przeprowadzenia oferty publicznej akcji na Głównym Rynku GPW, NewConnect czy emisji obligacji na Catalyst.

– Polska to prężnie rozwijająca się gospodarka z dynamicznie rozwijającymi się sektorami biznesowymi i inwestycyjnymi – powiedział Jacek Fotek, wiceprezes GPW na konferencji. – Dla was, Litwinów, może być ważne, że giełda warszawska jest znaczącym źródłem europejskiego kapitału – dodał otwierając spotkanie.

Konferencja miała na celu zebranie opinii i praktycznych wskazówek ekspertów rynku. Udział w niej wzięli także: Michał Cader z Banku Pekao, Sebastian Król, partner w Enterprise Investors oraz Jan Rekowski z Domu MAklerskiego PKO BP.

Pierwsza dyskusja toczyła się wokół tego, co może zaoferować polski rynek finansowy, jakie są główne drogi i wyzwania związane z akumulacją kapitału, zalety i wady różnych źródeł finansowania.

W drugim panelu udział wzięli: Grzegorz Abram z Clifford Chance, Augustas Klezys, partner Sorainen oraz Bartosz Margol z PWC – doradcy biznesowi i praktycy rynkowi. Tematem przewodnim był proces przeprowadzania oferty publicznej, w tym: jak rozpocząć wstępny proces IPO firmy, postępowanie administracyjne zarówno na rynku polskim, jak i litewskim, a także procedury w przypadku dual listingu.

Moderatorem obu dyskusji był Peter Niklewicz z GPW.

Konferencję zakończyła rozmowa z Linas’em Aldonis’em, dyrektorem generalnym Novaturas, który podzielił się doświadczeniami z procesu IPO i tym jakie wyzwania czekają na zarząd spółki publicznej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here