Naga Markets

GPW kontynuuje wyprzedaż. Jak zachowają się akcje po dzisiejszej decyzji RPP?Za nami kolejny z rzędu, bardzo słaby dzień handlu na GPW w Warszawie, który prowadzi do kontynuacji długoterminowej przeceny krajowego rynku akcji. Motorem napędowym spadków były przede wszystkim największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20, który zanotował stratę na poziomie 2,63%.

WIG20 kolejny dzień traci

Po wczorajszej sesji sytuacja techniczna na indeksie jest jednoznaczna – pomimo poniedziałkowej próby wybicia powyżej 1500 punktów, droga do kontynuacji spadków pozostaje otwarta, a najbliższe wsparcie znajduje się dopiero w okolicach poziomu 1300 punktów, który stanowił dołek z marca 2020 roku, tj. zaraz po wybuchu pandemii COVID-19. Jedynie trzem spółkom z indeksu blue-chipów udało się odnotować wzrosty, były to Allegro.eu, Asseco Poland oraz Pepco.Sesja w Stanach Zjednoczonych również nie napawała optymizmem. Skala spadków nie była aż tak duża jak na krajowych indeksach, jednak S&P500 zanotował kolejny z rzędu dzień spadków kierując się w stronę tegorocznych dołków z okolic 3600 punktów.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W godzinach rannych nastroje na rynkach pozostają negatywne. Sesja w Japonii kończy się ponad 0,5% spadkami, a kontrakty terminowe na DAX i S&P500 są kwotowane na ujemnych poziomach.

Z kolei para walutowa USD/PLN kieruje się w stronę tegorocznych szczytów z okolic 4,80. W takim otoczeniu oczekujemy spadkowego otwarcia handlu w Warszawie i kontynuacji przeceny krajowych akcji.

Dziś kluczowe wydarzenie tygodnia dla krajowych inwestorów w postaci posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wcześniejsze wypowiedzi członków RPP sugerowały zbliżanie się do końca cyklu podwyżek. Prezes Adam Glapiński przyznał, że jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy jest jeszcze jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych po 25pb. Podobnego zdania był Henryk Wnorowski.

Na większą przestrzeń do podwyżek wskazywały wypowiedzi m.in. Przemysława Litwiniuka i Cezarego Kochalskiego. W swoim scenariuszu bazowym zakładamy zgodnie z konsensusem rynkowym, że we wrześniu RPP podwyższy stopę referencyjną o 25pb do poziomu 6.75%.

Ryzykiem w górę dla naszej prognozy jest wstępny szacunek inflacji CPI, który wskazał na silne przyśpieszenie inflacji wobec oczekiwanej jej stabilizacji.

XTB

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs budimex | kurs huf | kurs jena sprzedaż | amica notowania | 11 bit studios giełda | cena akcji cdr | mbank akcje wykres |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here