Naga Markets

Z roku na rok inwestorzy oczekują od spółek publicznych coraz bardziej rzetelnego i szczegółowego raportowania danych niefinansowych. W szczególności chodzi o informacje w zakresie oddziaływania na środowisko, czynników społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym. Reagując na te zmieniające się potrzeby inwestorów i zobowiązania emitentów w obszarze ESG, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) kończy prace nad aktualizacją przewodnika raportowania ESG dla spółek.

GPW kontynuuje prace na rzecz wspierania ESG

– Warto wiedzieć, że w ciągu trzech lat istotnie zmieniły się uwarunkowania regulacyjne obowiązujące w przypadku raportowania danych ESG, szczególnie na rynku europejskim. Zmieniły się również standardy raportowania i informacje, które są istotne z punktu widzenia inwestorów. W pierwszym etapie prac nad aktualizacją „Wytycznych do raportowania ESG” zapytaliśmy spółki jakie są ich zdaniem największe wyzwania w kontekście raportowania. (…) Drugim ważnym elementem przewodnika były konsultacje z inwestorami – do tego procesu zaprosiliśmy zarówno przedstawicieli funduszy krajowych, jak i największych instytucji międzynarodowych (…). W tej chwili jesteśmy na początku wdrażania nowej dyrektywy CSRD, która narzuci istotny wymóg w kontekście precyzyjnych zasad raportowania danych ESG. Chcemy więc, aby nasz przewodnik był pierwszym tego typu dokumentem, który przygotuje emitentów krajowych, a być może również spółki nie giełdowe (…), do wypełnienia wymogów raportowania SRS (…) – powiedział dr Tomasz Wiśniewski, koordynator strategii ESG dla rynku kapitałowego, GPW
w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.– Zarówno emitenci, jak i inwestorzy wskazywali na potrzebę zawarcia w przewodniku tabeli ze wskaźnikami ESG: – Chcemy, aby nasz przewodnik zawierał w sobie tabelę wzorcową, która będzie prezentowała najbardziej pożądane wskaźniki ESG z punktu widzenia inwestorów. Każda spółka, która będzie chciała zastosować się do naszych wytycznych będzie mogła wykorzystać naszą tabele i uzupełnić ją swoimi danymi (…) – dodał dr Tomasz Wiśniewski.

„Wytyczne do raportowania ESG” przygotowane zostały przez GPW we współpracy
z partnerami: Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz specjalizującą się w obszarze zrównoważonego rozwoju firmą doradczą Steward Redqueen. Powstały one jako praktyczne narzędzie mające wspierać emitentów w ujawnianiu danych ESG zgodnie z najnowszymi przepisami prawa krajowego i Unii Europejskiej.Publikacja zaktualizowanego przewodnika planowana jest w połowie roku.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułXRP wzrośnie o 5775%, prognozuje znany analityk
Następny artykułMetaMask nie pobiera “podatku od kryptowalut”. Firma dementuje oskarżenia
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here