Naga Markets
GPW i ArtInfo.pl podpisały porozumienie umożliwiające tokenizację dzieł sztuki
Marek Dietl, prezes GPW. Źródło: Newseria

Podpisanie porozumienia daje początek współpracy mającej na celu stworzenie ram biznesowych umożliwiających tokenizację dzieł sztuki, w szczególności obrazów. Wpłynie to nie tylko na zwiększenie transparentności rynku sztuki w Polsce, lecz także ich dostępności dla klientów detalicznych. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain zostaną również obniżone koszty transakcyjne oraz wzrośnie bezpieczeństwo samych transakcji.

GPW umożliwi tokenizację dzieł sztuki

Rewidując naszą Strategię w 2018 r. uznaliśmy, że kluczowe kompetencje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, którymi są m.in. handel oraz łączenie kupujących i sprzedających, chcemy wykorzystać nie tylko do instrumentów finansowych, ale także w innych obszarach – powiedział Marek Dietl, prezes Zarządu GPW– Dzisiaj ta nasza strategia, nasze prace technologiczne i koncepcyjne zaczynają się materializować w postaci listu intencyjnego, który daje początek prac nad powstaniem rynku tokenizacji dzieł sztuki. Mamy tu na myśli tokenizację fizycznie istniejących dzieł sztuki, żeby inwestorzy o nieco mniejszym portfelu, ale z chęcią wzięcia ekspozycji na tę klasę aktywów, mogli uczestniczyć w tym rynku– dodał.

Poniżej prezentujemy link do całej wypowiedzi:

– Zainteresowanie tak dużej instytucji jak GPW polskim rynkiem sztuki świadczy o tym, że nasz rynek się profesjonalizuje, ale też niesamowicie rośnie, przybiera na sile i na ważności. Niewykluczone, że w przyszłości będzie również obiektem zainteresowania kolekcjonerów czy inwestorów z zagranicy – podkreśliłRafał Kamecki, prezes ArtInfo.pl.

– Obserwujemy rynek dzieł sztuki od wielu lat i widzimy, że zaczyna się wyraźnie zmieniać, coraz bardziej idzie w kierunku inwestowania, poszukiwania obszarów, gdzie można lokować swoje pieniądze i rynek kapitałowy jest tak na prawdę odpowiedzią na te potrzeby. Sama kwestia tokenizowania dzieł sztuki, czyli rozproszenia rejestrów własności, powoduje, że demokratyzujemy dostęp do sztuki i inwestowania w nią.

Nowy projekt Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dotyczyć będzie tokenizacji fizycznych dzieł sztuki. Na tym etapie inicjatywa nie będzie obejmować NFT czyli niewymienialnych tokenów, do których zalicza się m.in. wirtualne dzieła sztuki.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here