Naga MarketsLiczba pierwotnych emisji publicznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie sukcesywnie spada. W czym tkwi problem tego braku ochoty emitentów do wejścia na parkiet? Adam Rak z Comparic24.tv rozmawiał o tym z Piotrem Kozłowskim, dyrektorem biura maklerskiego banku Pekao przy okazji jubileuszowej, XX edycji konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej. Czy Giełda Papierów Wartościowych to wciąż dobre miejsce do pozyskiwania kapitału potrzebnego na rozwój przedsiębiorstw?


GPW cierpi na niedobór nowych emisji. Dlaczego spółki nie chcą wchodzić na giełdę?

W 2019 roku na głównym parkiecie GPW debiutowało 7 spółek, z czego aż pięć przechodziło z NewConnect. Problem małej ilości emisji widziany jest również w Europie, jednak Polska o wiele silniej boryka się z tym problemem, co zdaniem rozmówcy Adama Raka może wynikać z nadmiernych obciążeń emitentów już po wejściu na rynek.

Mamy strukturalną nadpłynność rynku kapitałowego w Polsce, więc wydaje się, że dysponujemy odpowiednią pulą środków do ulokowania w tego typu przedsięwzięcia. Z drugiej strony koszt kapitału pomimo ujemnych stóp procentowych w Europie nadal w Polsce na poziomie kredytowania jest najwyższy według danych GUS-owskich. On jest relatywnie niski, jednak nadal najwyższy w Europie – komentuje Piotr Kozłowski z Pekao.

Jego zdaniem GPW z pewnością jest ciekawa alternatywą dla firm, przynajmniej od strony kosztowej, natomiast pozostałe obowiązki ciążące po wejściu na parkiet i emisji akcji są dużym obciążeniem dla emitentów, szczególnie tych o mniejszym charakterze.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJaponia walczy z kryzysem: 500 mld USD dla gospodarki, 2000+ dla obywateli
Następny artykułSoja dynamicznie odbija na rynkach. Notowania znajdują się w okolicach 9 USD za buszel
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here