Naga MarketsGPW Benchmark rozpoczyna konsultacje publiczne zmian w opracowywaniu Indeksów GiełdowychGPW Benchmark zaprasza uczestników rynku do konsultacji publicznych zmian w metodzie opracowywania wybranych wskaźników referencyjnych, wchodzących w skład Rodziny Indeksów Giełdowych: WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30. Rozpoczęte przez GPW Benchmark konsultacje odbywają się zgodnie z Regulaminem Rodziny Indeksów Giełdowych oraz zasadami przeprowadzania zmian w metodzie ich opracowywania.

  • GPW Benchmark rozpoczął kolejne w tym roku konsultacje publiczne dotyczące metod opracowywania Indeksów Giełdowych.
  • Planowane zmiany dotyczą zasad opracowywania Indeksów Giełdowych: WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30.
  • Proponowane przez GPW Benchmark zmiany metody są identyczne dla każdego z tych wskaźników.

GPW Benchmark zaprasza do konsultacji

Konsultacje publiczne były poprzedzone etapem konsultacji z organem doradczym w postaci Komitetu Indeksów Giełdowych, zrzeszającym aktywnych na rynku kapitałowym ekspertów, oraz Komitetem Nadzorczym Wskaźników Rynku Kapitałowego – jednostką nadzorczą w rozumieniu unijnego Rozporządzenia BMR.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dokument konsultacyjny zawiera analizę oraz szczegółowy opis proponowanych zmian, które zostały zdefiniowane na podstawie przeprowadzonych prac badawczych. Przedstawione do konsultacji zmiany dotyczą:

  • wprowadzenia dodatkowego kryterium kwalifikacji spółek do indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30, zdefiniowanego jako wskaźnik obrotu (MWO)
  • zasad wyznaczania punktów rankingowych na potrzeby tworzenia rankingu spółek, które mogą wejść do WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30
  • zasad kwalifikacji spółek notowanych równolegle na rynkach innych niż rynek GPW S.A. (w dual listingu) do indeksów mWIG40 i sWIG80

Proponowane zmiany powstały w związku z zainteresowaniem i wnioskami uczestników rynku o zabezpieczenie reprezentatywności flagowych Indeksów zgodnie z celem ich pomiaru, wyrażonym w Regulaminie Rodziny Indeksów Giełdowych.

Dokument konsultacyjny wraz z kwestionariuszem został przesłany bezpośrednio do podmiotów korzystających z Indeksów Giełdowych. Jest on również dostępny na stronie internetowej administratora, GPW Benchmark.

Uczestnicy konsultacji proszeni są o przekazywanie uwag i odpowiedzi na zapytania w załączonym kwestionariuszu do 8 stycznia 2021 roku na adres: indeksy@gpwbenchmark.pl.

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl  Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here