Naga MarketsGPW: 7-8 października w Warszawie odbędzie się II edycja Konferencji Giełd TrójmorzaTegoroczna II edycja Konferencji Giełd Trójmorza jest jedną z najważniejszych uroczystości jubileuszowych trwających obchodów 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Obchody 30-lecia GPW swoim Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

GPW przedstawia informacje dotyczące II edycji Konferencji Giełd Trójmorza

II Konferencja Giełd Trójmorza potrwa dwa dni i odbędzie się w dniach 7-8 października 2021 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) – miejscu historycznym, budynku, w którym warszawska giełda działała w latach 1828-1887. Podczas konferencji kontynuowane będą rozmowy o współpracy w zakresie rozwoju rynku kapitałowego regionu Trójmorza. Spotkanie będzie również okazją do wymiany doświadczeń w obszarze technologii informatycznych oraz produktów z tym związanych. – Inicjatywa Trójmorza, która powstała przed sześcioma laty przybiera coraz szerszy wymiar. Jako giełdy i rynki kapitałowe regionu wpisujemy się w nią w naturalny sposób. Widzimy wyraźne i praktyczne korzyści płynące z naszej współpracy. Z jednej strony jest to wspólna promocja regionalnego rynku, który jako całość jest dużo bardziej atrakcyjny dla globalnych inwestorów. Z drugiej zaś strony nasza współpraca sprawia, że głos mniejszych giełd jest dużo lepiej słyszalny na etapie tworzenia europejskich regulacji dotyczących rynku kapitałowego, a dzięki temu prawo wspólnotowe znacznie lepiej oddaje interesy |
nie tylko największych parkietów, ale i tych mniejszych. Jako GPW duże nadzieje wiążemy też z zacieśnianiem współpracy technologicznej. Sama Konferencja Giełd Trójmorza jest doskonałym miejscem zarówno do wymiany opinii, jak i bardzo praktycznych rozmów biznesowych  – mówi Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Pierwszy dzień poświęcony będzie GPW. Gośćmi debaty „30 lat doświadczeń GPW na rzecz rozwoju rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej” będą Alexander Saveliev z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Nikoloz Gagua z Narodowego Banku Gruzji oraz Davit Nahapetyan z Centralnego Banku Armenii. Jedną z płaszczyzn współpracy giełd Trójmorza jest wymiana doświadczeń w zakresie technologii, czemu poświęcone będzie wystąpienie Witolda Wilińskiego, Prezesa GPW Tech. 

Drugi dzień Konferencji będzie przeznaczony na rozmowy o współpracy w ramach giełd Trójmorza – GPW jest współpomysłodawcą oraz przewodniczy inicjatywie. Otworzy go wystąpienie Pawła Jabłońskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W dyskusji prowadzonej przez Marka Dietla, Prezesa Zarządu GPW będą uczestniczyć prezesi giełd w Bratysławie, Budapeszcie, Bukareszcie, Lublanie, Pradze, Sofii, Wiedniu i Zagrzebiu.

Następnie Paweł Nierada, Pierwszy Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego przedstawi założenia ekonomicznego wymiaru Inicjatywy Trójmorza, czyli Funduszu Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest BGK. W panelu zamykającym Konferencję wezmą udział przedstawiciele spółek z indeksu CEEplus z Rumunii, Słowenii i Chorwacji oraz prezes TFI PZU Robert Kubin.

Trójmorze to inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych między morzami Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. W ramach tej inicjatywy współpracują ze sobą Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Inicjatorami współpracy byli w 2015 r. prezydenci Polski i Chorwacji: Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović. W 2019 r. z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego powołano Fundusz Trójmorza.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) jest współpomysłodawcą oraz przewodniczy inicjatywie giełd Trójmorza. Oprócz polskiej giełdy, inicjatywa obejmuje sześć kolejnych europejskich giełd: czeską, węgierską, słowacką, rumuńską, chorwacką oraz słoweńską. GPW od lat dba i poszerza historię współpracy pomiędzy giełdami z regionu Trójmorza organizując i angażując się w wydarzenia kluczowe dla dalszego rozwoju regionu i wzrostu jego atrakcyjności inwestycyjnej.

invest

Pierwsza edycja Konferencji Giełd Trójmorza odbyła się we wrześniu 2020 r. w Krakowie. Wydarzenie swoim Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Głównym założeniem inicjatywy giełd Trójmorza jest pogłębianie współpracy pomiędzy giełdami regionu Europy Centralnej w celu wspólnej promocji rynków
i spółek oraz skuteczniejszego przyciągania inwestorów i pozyskiwania kapitału.

Indeks CEEplus jest publikowany od 4 września 2019 roku i obejmuje największe i najbardziej płynne spółki notowane na poszczególnych rynkach Grupy Wyszehradzkiej, Chorwacji, Rumunii i Słowenii. Indeks jest instrumentem bazowym dla funduszu pasywnego zarządzanego przez TFI PZU. Obecnie w portfelu indeksu znajdują się 153 najbardziej płynne spółki notowane na rynkach regulowanych giełd z regionu Trójmorza: Budapeszt (10), Bukareszt (14), Ljubljana (5), Praga (7), Warszawa (114), Zagrzeb (3).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: korona norweska | kurs hrywny prognozy 2021 | cena akcji benefit | azoty akcje kupno | kurs eur usd | pkp cargo akcje kupno | rubel kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here