Naga MarketsMt. Gox - gdzie są nasze pieniądze || Kioshi Ota“GoxRising” – to nazwa nowego ruchu społecznego mającego na celu usprawnienie procesów związanych z uregulowaniem zobowiązań wobec wierzycieli nieistniejącej już giełdy Mt. Gox. Zrzeszenie to ma także znacznie bardziej ambitne plany zakładające ponowne uruchomienie platformy transakcyjnej. 


Historia Mt. Gox stanowi dziś idealny scenariusz na film. Platforma startowała jako wiodąca giełda bitcoinów. Z powodu niemal braku konkurencji szybko stała się liderem rynku. Niestety niski profesjonalizm w jej zarządzaniu, a przede wszystkim dbaniu o bezpieczeństwo spowodowało, że w wyniku ataku hakerskiego giełda została okradziona ze swoich środków. W tle pojawił się jeszcze bot “Willy”, który przez długi okres manipulował kursem głównej kryptowaluty na platformie. To wszystkodoprowadziło do upadku giełdy, której założyciel oskarżony jest o manipulowanie danymi systemu transakcyjnego. Grozi mu nawet 10 lat więzienia. Sąd w Tokio ma orzec w tej sprawie 15 marca 2019 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
W wyniku upadku giełdy Mt. Gox poszkodowanych zostało około 24 000 wierzycieli, którzy utracili łącznie 850 000 BTC wycenianych wówczas na 460 mln dolarów.

Syndyk zajmujący się postępowaniem upadłej giełdy regularnie wyprzedaje pozostałe kryptowaluty, by w ten sposób spłacić wierzycieli. Oczekuje się, że proces ten może potrwać od 3 do 5 lat. Społeczność “GoxRising” twierdzi natomiast, że dało by się ta znacznie przyspieszyć. Według TechCrunch, w aktywach funduszu powierniczego Mt. Gox znajduje się bowiem obecnie około 1,2 miliarda dolarów (w gotówce i kryptowalutach).

Brock Pierce będący założycielem “GoxRising” przyznał w wywiadzie, że długoterminowym celem nowopowstałęgo ruchu jest restart platformy jako “Gox lub Mt. Gox”. Aby zminimalizować zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa, ponownie uruchomiona platforma miałaby być jednak zdecentralizowana.

GoxRising zobowiązuje się do wypłaty odszkodowań wierzycielom w BTC lub BCH oraz do podjęcia prób odzyskania wciąż brakujących kryptowalut. Jego twórca rozważa stworzenie nowej, stokenizowanej fundacji, która byłaby zarządzana przez wierzycieli i której celem byłoby odzyskanie i dystrybucja zaległych aktywów Mt. Gox. W tym celu miałby powstać “Gox Coin”, który przyznawałby wierzycielom udział w nowo utworzonej fundacj. By mogło się to jednak udać, aż połowa wierzycieli Mt. Gox (ok. 12 tys. osób) musiałaby poprzec ten projekt.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułIchimoku na spółkach WIG: Akcje PKO BP, KGHM i PGNiG
Następny artykułTechniczne spojrzenie na kurs funta po Banku Anglii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here