Naga Markets

Wśród polskich inwestorów najbardziej popularnym produktem finansowym nadal pozostają lokaty (60%), a następnie fundusze inwestycyjne (posiadane przez połowę tej grupy), zdradza na antenie Comparic24.tv prezes Grupy Assay, Łukasz Blichewicz, podsumowując wyniki drugiej części raportu dotyczącej gotowości inwestycyjnej Polaków.

  • Popularnością – szczególnie wśród młodszych inwestorów – cieszą się także akcje (45%) i obligacje (34%) z których korzystają najczęściej najbogatsi.
  • Wielu aktywnych inwestorów oprócz instrumentów finansowych posiada również inwestycje pozafinansowe, wśród których najpopularniejsze są nieruchomości (42%)
  • Około 49% badanych zainwestowało co najmniej 30 tys. zł, a 17% ponad 100 tys. złGotowość inwestycyjna Polaków nadal niska. Rynek popsuły Amber Gold, GetBack i inne afery

Zwolennikami samodzielnego inwestowania bez pomocy doradców jest 1/3 inwestorów. O połowę mniejszą grupę stanowią osoby, które inwestują wyłącznie przy pomocy doradcy (14%). Najwięcej jest jednak tych, którzy mają zarówno doświadczenie z samodzielnym inwestowaniem, jak i kontaktem z doradcami inwestycyjnymi (55%).

– Nasze badanie pokazuje, że wybieramy głównie te inwestycje, których możemy dotknąć: mieszkania, dzieła sztuki, złoto. Można je schować do szafy, być wpisanym do księgi wieczystej nieruchomości – komentuje Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay.

– To odróżnia nas jako Polaków od mieszkańców Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. Tam inwestorzy podchodzą z większą świadomością do rynków kapitałowych i mają większe zaufanie do doradców zarządzających kapitałem. U nas rynek popsuły afery finansowe typu Amber Gold czy GetBack. Polacy stracili zaufanie do inwestowania i w dużej mierze nie są gotowi na to, by powierzyć swoje aktywa doradcom. Myślę, że trzeba kilkunastu lat, byśmy w Polsce osiągnęli porównywalną gotowość inwestycyjną – dodaje.

Potencjalni inwestorzy częściej niż obecni określają ryzyko dla poszczególnych produktów jako średnie, co prawdopodobnie wynika z ich małej wiedzy i doświadczenia w tym obszarze. Obecni inwestorzy za najbardziej opłacalne uznają inwestycje w kryptowaluty, podczas gdy potencjalni inwestorzy wierzą, że największe zyski przynosi inwestowanie w nieruchomości.

Weź udział w Konferencji Assay Index 22 listopada

Czy Polacy gotowi są na świadomie i dojrzałe inwestowanie? Jak myślą o oszczędzaniu i inwestycjach? Zapraszamy na Konferencję Assay Index, na której dyskutować będziemy o polskich inwestorach indywidualnych, ich otwartości na inwestowanie, na alternatywne metody lokowania kapitału, w tym na kryptowaluty i startupy.

Konferencja odbędzie się już 22 listopada między godziną 9:30 a 13:00 w Cambridge Innovation Center przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie oraz Online (link do transmisji dostępny dla osób zarejestrowanych). Aby wziąć w niej udział wystarczy się zarejestrować, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

XTB

Więcej informacji w tym miejscu.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here