Naga Marketsklocki z literami składającymi się w słowo GDP ustawione na mapie świataW trakcie czwartkowej sesji poznaliśmy najnowsze dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Jak się okazuje, w jednym i drugim przypadku drugi kwartał 2020 roku przyniósł ze sobą rekordowy spadek PKB. Tak fatalnych odczytów nie odnotowano na przestrzeni ostatnich 30 lat w żadnej z gospodarek rozwiniętych.

  • Niemiecka gospodarka skurczyła się w II kw. 2020 r. o 10,1 proc.
  • Amerykańska gospodarka skurczyła się w II kw. 2020 r. o 32,9 proc.

Niemiecka gospodarka zaciągnęła hamulec ręczny

Z raportu Destatis czyli niemieckiego urzędu statystycznego, niemiecka gospodarka skurczyła się w II kw. 2020 r. aż o 10,1 proc. co okazało się największym kwartalnym spadkiem od początku obliczeń, tj. przynajmniej od 1970 roku. Spadek ten jest znacznie większy niż recesja jaką obserwowano w czasie kryzysu finansowego i gospodarczego (-4,7 proc. w pierwszym kwartale 2009 roku).

Te artykuły również Cię zainteresują
Spadek PKB w USA to DRAMAT!

Kilka godzin później, amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych podało, że gospodarka USA skurczyła się w II kwartale 2020 roku aż o -32,9%. Tak skokowy spadek PKB odzwierciedla spadek wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), eksport, inwestycje w prywatne zapasy, nierezydencyjne inwestycje trwałe, inwestycje mieszkaniowe oraz wydatki władz stanowych i lokalnych.

U.S. Bureau of Economic Analysis wskazało jednocześnie, że pełnych skutków ekonomicznych pandemii COVID-19 nie można określić ilościowo w szacunkach PKB za drugi kwartał 2020 r.

Kolejną fatalną informacją było to, że w tygodniu kończącym się 25 lipca br. złożono aż 1,434 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

– Niemal 33 proc. spadek PKB w USA to na prawdę jest DRAMAT! Takie wartości raczej nie są spotykana w krajach rozwiniętych. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad spadkami rzędu 30 proc. lub więcej “pochwalić się” mogły takie kraje jak Wokanda, Liban, Sudan Południowy, a z krajów nam nieco bliższych Mołdawia – wskazuje Maciej Leściorz z CMC Markets.

Artyści Rynków to stała pozycja w ramówce telewizji Comparic24.tv. Program prowadzi Jacek Brzeski z redakcji Polsat News, a jego gośćmi są eksperci rynku inwestycyjnego, w tym dyrektorzy głównego partnera transmisji, którym jest brokera CMC Markets, Łukasz Wardyn oraz Maciej Leściorz.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAmerykański dolar kontynuuje swoją słabość w tle historycznego spadku PKB w USA
Następny artykułPGE nabyła Farmę Wiatrową Skoczykłody o łącznej mocy 36 MW
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here