Naga MarketsGospodarki Chin i USA szykują się do rozwodu. Co na tym stracą?Kadencja Donalda Trumpa upływa pod znakiem ciągłych napięć w relacjach z Chinami. W 2020 roku konflikt tylko się zaostrzył, a groźba kolejnych sankcji nakładanych przez USA na chińskie przedsiębiorstwa zwiększa prawdopodobieństwo zerwania stosunków handlowych pomiędzy dwoma mocarstwami. Pozostaje pytanie: jak mocno związane są obie gospodarki?

  • Amerykański deficyt handlowy w wymianie dóbr z Chinami wynosi prawie 142 miliardy dolarów.
  • 14,2% produktów i usług w Chinach pochodzi z zagranicy.
  • Analitycy Rhodium prognozują dalsze zmniejszanie wartości chińskich inwestycji zagranicznych.

Olbrzymia wymiana handlowa

Dwie największe gospodarki świata od lat są bardzo silnie związane relacjami handlowymi. Pomimo wojny handlowej i wzajemnego nakładania kolejnych ceł na produkty, wartość amerykańsko – chińskiej wymiany handlowej wyniosła w 2019 roku 636,8 miliarda dolarów.

Wymiana dóbr pomiędzy USA a Chinami, źródło: CNBC

Jak podaje CNBC, niekorzystny bilans handlowy Stanów Zjednoczonych wynika głównie z olbrzymiego importu dóbr z Państwa Środka, gdzie deficyt wynosi aż 141,92 miliardy dolarów. Wynik handlowy USA poprawiają usługi, ponieważ nadwyżka w ich wymianie wynosi 11,74 miliardy dolarów.

Wymiana usług pomiędzy USA a Chinami, źródło: CNBC

Wzajemna zależność

Oba państwa są dla siebie bardzo ważne również z powodu tworzenia łańcuch dostaw. Według danych OECD z 2015 roku, 12,2% wszystkich produktów i usług (2,2 biliony dolarów) wykorzystywanych w Stanach Zjednoczonych pochodziło z zagranicy.

Zależność USA od globalnych łańcuchów dostaw, źródło: CNBC

Zobacz również: EUR/PLN blisko marcowych maksimów. Powodem wzrost zachorowań i oskarżenia ze strony UE

Jak donosi CNBC, jeszcze bardziej zależne od zagranicznych dostawców były Chiny, gdzie 14,2% produktów i usług (1,4 biliona dolarów) nie zostało wytworzonych w Państwie Środka.

Zależność Chin od globalnych łańcuchów dostaw, źródło: CNBC

Wpływ napięć na linii Waszyngton – Pekin bardzo dobrze widać we wzajemnych inwestycjach, których wartość drastycznie spada od 2016 roku (początek prezydentury Donalda Trumpa).

Przepływy inwestycji pomiędzy USA a Chinami, źródło: CNBC

W drugiej połowie roku, w obliczu utrzymujących się problemów systemowych i amerykańskiej polityki wyborczej, jest mało prawdopodobne, że przepływy ulegną poprawie. Systematyczne obawy powodujące ostrożność w zakresie chińskich inwestycji w zaawansowane technologie, infrastrukturę strategiczną i zasoby danych osobowych nie ulegną osłabieniu. Nowa chińska polityka “wewnętrznego obiegu” sugeruje, że Pekin spodziewa się pogorszenia relacji, co oznacza mniej dwukierunkowego zaangażowania w świat, zwłaszcza w USA, w najbliższych latach. – twierdzą analitycy Rhodium.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here