Naga MarketsGospodarka wspiera juana. UBS prognozuje kurs USD/CNY na 6,6Chiny wciąż radzą sobie dobrze z odbudową po pandemii. Udowadniają to kolejne dane, które wprowadzają inwestorów w coraz lepsze nastroje. Według UBS, juan pozostanie w trendzie wzrostowym, a wybory w USA jedynie go wzmocnią.

  • Juan zyskał w 2020 roku już około 4%.
  • Chińska gospodarka prawdopodobnie uniknie recesji w tym roku.
  • Unormowanie stosunków z USA wesprze juana.

Juan nie zwalnia tempa 

Chińska waluta może pochwalić się bardzo dobrym wynikiem w 2020 roku. Od początku roku juan umocnił się już o 4%, a gwałtowny nawrót epidemii COVID-19 w Europie i Stanach Zjednoczonych daje Chinom dużą przewagę w tempie ożywienia gospodarczego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Europejski Bank Centralny wzywa do rozszerzenia pomocy fiskalnej. Euro nadal stabilne

Analitycy UBS prognozują, że w krótkim terminie kurs USD/CNY osiągnie 6,6. Zdaniem menadżera UBS Dominica Schnidera chińska gospodarka będzie rozwijać się w tempie obecnie nieosiągalnym dla państw zachodnich. Państwo Środka będzie prawdopodobnie jedyną dużą gospodarką, która odnotuje wzrost w 2020 roku. Nie wiadomo także jak długo potrwa druga fala pandemii, a co za tym idzie kiedy rozpocznie się odbudowa innych gospodarek.

Europa i USA zostają w tyle

Stany Zjednoczone i Europa rozwijają się już w ujęciu kwartalnym, ale w dużej mierze pozostają w tyle za Chinami. Przemawia to za bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi, a także za aktywami ryzyka w Chinach, takimi jak rynek akcji i juan. Rosnąca nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, spowodowana silniejszym eksportem i mniejszym deficytem bilansu usług, sprzyja zazwyczaj silniejszej walucie w kolejnych kwartałach. – powiedział Schnider w rozmowie z CNBC.

Inwestorzy z całą pewnością będą bacznie obserwować wybory w USA, które zadecydują o przyszłości stosunków pomiędzy dwoma mocarstwami. Rynek spodziewa się, że amerykańska waluta jest skazana na deprecjację w najbliższych miesiącach, co sprawi, że zyski juana mają być stabilniejsze.

W czwartek juan kontynuuje wzrosty, a kurs USD/CNY spada o 0,32% w okolice 6,6900.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here