Naga MarketsBrexit Wielka Brytania i UKJak wskazuje najnowszy, rządowy raport ekonomiczny Wielkiej Brytanii, każda możliwa opcja Brexitu powinna osłabić angielską gospodarkę. W przypadku najbardziej niekorzystnego scenariusza mowa tu nawet o 10,7 procentowym spadku PKB.


Brak umowy ws. Brexitu to koszt około 200 miliardów funtów

Zgodnie z oficjalną analizą rządową, Wielka Brytania silnie ucierpi, jeśli Parlament odrzuci porozumienie ws. Brexitu proponowane przez Theresę May, a kraj opuści Unię Europejską bez nowych ustaleń handlowych. W środowym raporcie wykazano, że PKB będzie o 10,7 procent mniejsze w przeciągu 15 lat, jeśli nie będzie żadnego uporządkowanego wyjścia, a podaż pracowników z unii szybko „wyschnie”. Jak wynika z przeprowadzonych badań, UK ma stracić przy każdej opcji wyjścia poddanej analizie.

Podczas gdy nowa analiza obrazuje fatalne konsekwencje najgorszego scenariusza, to nie daje jasnego obrazu ekonomicznego wpływu umowy, która została sfinalizowana przez UE w zeszłym tygodniu.

– Nasza umowa jest najlepszą dostępną ofertą dla miejsc pracy i dla gospodarki Wielkiej Brytanii  – uważa brytyjski parlament.

Zobacz również: UE zatwierdza porozumienie w sprawie Brexitu, teraz pora na UK

Rządowy raport wziął pod uwagę kilka różnych scenariuszy przebiegu Brexitu:

  • Najlepszym scenariuszem jest plan premier May, który zakłada bliskie powiązanie z blokiem, a który UE odrzuciła. W takim wypadku PKB Wielkiej Brytanii byłoby tylko o 0,6% niższe w ciągu 15 lat lub o 2,5%, jeśli migracja z Unii ustałaby do zera.
  • Umowa handlowa będzie re-negocjowana dopiero po Brexicie, więc ekonomiści nie mogą jej przyporządkować do konkretnego modelu. Zamiast tego do obliczeń przyjęte zostało wyjście kompromisowe, czyli środek między idealnym planem premier May, a zwykłą umową o wolnym handlu. W tym scenariuszu PKB byłoby o 2,1% niższe w ciągu 15 lat, czyli o 3,9%, gdyby migracja z UE została zatrzymana.
  • Północno-wschodnia Anglia, która poparła Brexit, byłaby regionem najbardziej dotkniętym przez brak porozumienia.
  • Zmniejszenie imigracji z UE do Wielkiej Brytanii pogorszyłoby warunki gospodarcze mocniej niż najbardziej niekorzystna forma opuszczenia struktur unii.
  • Brak umowy ws. Brexitu to koszt około 200 miliardów funtów lub około 3 tys. funtów na obywatela UK.

Gospodarka Wielkiej Brytanii ucierpi bez względu na wynik Brexitu?

Co ciekawe analiza rządowa opublikowana przed referendum w 2016 r., ostrzegała przed możliwą recesją w ciągu dwóch lat i znacznym wzrostem bezrobocia. Jednak rzeczywistość okazała się być zupełnie inna – bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie od czterech dekad, a gospodarka odnotowuje stały wzrost, choć nie ma wątpliwości, że Brexit negatywnie wpłynął na inwestycje i wydatki konsumpcyjne.

Zobacz również: UK: Brexit gorszy niż Unia? Kurs funta traci

LondynWe wtorek biuro premier May zaznaczyło, że przeprowadzone badania są raczej analizą niż oficjalną prognozą. Istnieje ryzyko, że badanie dostarczy amunicji wszystkim stronom w ramach debaty o Brexicie, w tym kampanii na rzecz drugiego referendum w sprawie jego odwołania i kampanii na rzecz opcji utrzymywania bliskich więzi gospodarczych na linii UK-UE.

Z kolei Bank Anglii ma opublikować własną analizę Brexitu dziś wieczorem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 28 listopada 2018
Następny artykułNajciekawsze setupy dnia – 28.11.2018
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here