Naga MarketsBrexit i kurs funtaPrzy nieubłaganie zbliżającym się terminie zakończenia okresu przejściowego, który upłynie już 31 grudnia, nadchodzące dni będą kluczowe, aby osiągnąć porozumienie w sprawie Brexitu. Eksperci z ABN Amro nadal uważają, że ​​umowa o wolnym handlu zostanie podpisana. Jednak nawet po zawarciu umowy, Brexit do tej pory był i będzie w znacznym stopniu szkodliwy ekonomicznie – przede wszystkim dla Wielkiej Brytanii, a w znacznie mniejszym stopniu dla jej europejskich partnerów handlowych. Para EURGBP wzrastała w minionym tygodniu kończąc piątkową sesję w okolicach 0,8950.

  • Negocjacje na linii UE-UK „utknęły w martwym punkcie”
  • Brexit zmniejszy PKB Wielkiej Brytanii o około 5% w porównaniu ze scenariuszem dalszego członkostwa w UE
  • Wpływ długoterminowy na UE będzie znikomy. Najmocniej odczują zmianę Irlandia, Holandia i Belgia

Brexit: różnica między scenariuszem umowy, a jej brakiem jest niewielka – ABN Amro

Główny negocjator UE Michel Barnier pojechał w piątek do Londynu na kolejną rundę rozmów. Niemniej jednak ostatnie doniesienia sugerują, że rozmowy „utknęły w martwym punkcie”. Tymczasem kurs GBP/USD skorygował pod koniec tygodnia spadając poniżej 1,34.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szacunki zarówno oficjalnych, jak i niezależnych instytucji sugerują, że nawet przy umowie o wolnym handlu (FTA), która obejmuje zerowe cła i zerowe kwoty, Brexit – z czasem – zmniejszy PKB Wielkiej Brytanii o około 5% w porównaniu ze scenariuszem dalszego członkostwa w UE – napisano w raporcie.

Jeśli chodzi o wpływ w pozostałych krajach UE, większość szacunków sugeruje, że wpływ na łączny wzrost PKB w krótkim okresie będzie stanowił około jednej piątej do jednej czwartej tego co doświadczy gospodarka Wielkiej Brytanii. Jednocześnie oczekuje się, że wpływ długoterminowy na UE będzie znikomy. Najmocniej odczują zmianę główni partnerzy handlowi Wielkiej Brytanii – Irlandia, Holandia i Belgia.

Szacunki rządu Wielkiej Brytanii i LSE sugerują, że Brexit bez umowy doprowadziłby do dodatkowego, długoterminowego spadku PKB o 2,5% w porównaniu z umową o wolnym handlu. Systemy regulacyjne Wielkiej Brytanii i UE prawdopodobnie doświadczą jeszcze ostrzejszych rozbieżności w scenariuszu braku porozumienia.

– Jednak w każdym scenariuszu wpływ zarówno kontroli granicznych, jak i barier pozataryfowych jest znaczący, a ponadto znacznie większy niż skutki hipotetycznej umowy proponowanej przez byłą premier Theresę May. Obecny rząd obrał radykalnie inny kurs, opierając się na umowie o wolnym handlu z UE, w związku z czym różnica między scenariuszem zawarcia umowy, a scenariuszem braku porozumienia jest znacznie mniejsza – podkreślono w raporcie.

Kurs euro umacnia się do funta pod koniec tygodnia

Na koniec należy zauważyć, że nawet zgodnie z własną analizą rządu Wielkiej Brytanii, potencjalny efekt łagodzący nowych umów handlowych z partnerami handlowymi spoza UE jest niewielki – najwyżej 0,2-0,3%, co nie rekompensuje negatywnych skutków Brexitu – podsumowano.

Tymczasem brytyjska waluta oddała pola euro po dotarciu w poniedziałek do poziomu 0,8860, gdzie pod raz czwarty sprzedający testowali siłę wsparcia. Z drugiej strony główny poziom oporu stanowi okrągłe 0,90 i dopiero wybicie w którąś ze stron może zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here