Naga MarketsGospodarka USA urośnie w 3Q o 34,5% w ujęciu rocznym, prognozuje INGPandemia nie oszczędziła Stanów Zjednoczonych, które musiały zmierzyć z olbrzymią recesja w drugim kwartale 2020 roku. Według analityków ING, dane dotyczące trzeciego kwartału pokażą rekordowy wzrost PKB, który jednak nie zostanie utrzymany przez uderzenie drugiej fali pandemii.

  • Według ING, amerykańskie PKB wzrośnie w trzecim kwartale o 34,5%.
  • Ostatni kwartał roku przyniesie jednak jedynie 4,5% wzrost.
  • Zdaniem analityków, za wzrost PKB odpowiadały większe wydatki konsumentów.

USA walczy z pandemią

Stany Zjednoczone pozostają jednym z najsilniej dotkniętych pandemią państw na świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 przekracza tam 8,7 miliona, a liczba zmarłych 226 tysięcy. We wrześniu stopa bezrobocia w USA wynosiła 7,9%, w porównaniu do 3,5% w lutym.

Eksperci ING oceniają, że w trzecim kwartale doszło do ożywienia amerykańskiej gospodarki, a wzrost może osiągnąć nawet 34,5% w ujęciu rocznym, co ma być spowodowane głównie przez 38% wzrost wydatków konsumpcyjnych.

Zobacz również: JPMorgan: Po zwycięstwie Joe Bidena S&P 500 urośnie do 3900 punktów

Zwiększony popyt po tym, jak wreszcie udało nam się uciec od ograniczeń naszych domów, jest głównym powodem, ale nie możemy bagatelizować znaczenia rządowego wsparcia dla gospodarstw domowych. Czeki na 1200 dolarów i rozszerzenie zasiłków dla bezrobotnych, które obejmowały dodatkowe 600 dolarów tygodniowo w ramach federalnej dopłaty, oznaczały, że prawie 70% beneficjentów otrzymywało wyższe dochody niż wtedy, gdy faktycznie pracowali. – tłumaczą ekonomiści.

Trudna końcówka roku

Zdaniem banku, ponownie rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 doprowadzi do powstrzymania ożywienia gospodarczego, a na koniec 2020 roku PKB będzie znajdowało się ponad 2% poniżej swojego poziomu z końca czwartego kwartału 2019 roku.

Obecnie prognozujemy w czwartym kwartale wzrost PKB w ujęciu rocznym o 4,5%. Biorąc pod uwagę potencjalny wpływ na zdrowie i gospodarkę gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID w stylu europejskim i perspektywę słabszego wzrostu dochodów, ryzyko wydaje się być coraz bardziej przekrzywione na niekorzyść. – piszą ekonomiści.

Zmiana PKB w USA, źródło: ING

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here