Naga MarketsKurs dolara spada (USD), gdy gospodarka USA kurczy się o ponad 30%Jednym z najważniejszych wydarzeń czwartkowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja wyniku dynamiki Produktu Krajowego w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za II kwartał 2020 r., który wykazał rekordowy spadek PKB aż o -32,9%. Jednocześnie jak wynika z danych Departamentu Pracy, w tygodniu zakończonym 25 lipca ilość jobless claims wyniosła ponad 1,4 miliona, co jest nieco lepszym odczytem od oczekiwań analityków. Pomimo słabych danych dolar nieznacznie traci w pierwszych minutach, jednak nadal umacnia się w czwartek do euro.

Gospodarka USA przeżywa prawdziwe tąpnięcie. Spadek PKB o niemal jedną trzecią

Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych podało, że gospodarka w II kwartale 2020 roku spadła aż o -32,9%. Prognozy rynkowe zakładały jeszcze gorszy spadek bo o -34,1%. Jest to zarazem znacznie gorszy wynik niż w poprzednim odczycie -5,0%.

– Spadek PKB w drugim kwartale odzwierciedlał reakcję na COVID-19. Nakazy „pozostania w domu” wydane w marcu i kwietniu zostały częściowo zniesione w niektórych obszarach kraju w maju i czerwcu, a rządowe płatności pomocy w przypadku pandemii zostały przekazane do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Doprowadziło to do szybkich zmian w działalności, gdy firmy i szkoły kontynuowały pracę zdalną, a konsumenci i firmy anulowali, ograniczali lub przekierowywali swoje wydatki. Pełnych skutków ekonomicznych pandemii COVID-19 nie można określić ilościowo w szacunkach PKB za drugi kwartał 2020 r. – napisano w raporcie bea.gov.

– Spadek realnego PKB odzwierciedlał spadek wydatków na konsumpcję osobistą (PCE), eksport, inwestycje w prywatne zapasy, nierezydencyjne inwestycje trwałe, inwestycje mieszkaniowe oraz wydatki władz stanowych i lokalnych, które zostały częściowo zrównoważone przez wzrost wydatków rządu federalnego. Import, który jest odejmowany przy obliczaniu PKB, zmniejszył się – dodano.

Jednocześnie ilość składanych po raz pierwszy wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w tygodniu zakończonym 25 lipca 1,434 mln, w stosunku do prognoz 1,450 mln i wyniku za poprzedni tydzień na poziomie 1,422 tysięcy (który został zrewidowany wzrostowo z 1,416 tysięcy).

Jak reaguje kurs dolara (USD)?

W pierwszej minucie po odczycie danych PKB, kurs euro do dolara spadł o kilka pipsów. Na chwilę obecną cena nieznacznie wzrasta, jednak dzienna świeca w dalszym ciągu jest czerwona odnotowując spadek rzędu 0,30 procent. Kurs konsoliduje w okolicach 1,1750 między poziomem oporu 1,1815, a wsparciem wynikającym z wczorajszego minimum 1,1710.

Kurs EURUSD z zaznaczonym momentem publikacji danych, tradingview
Kurs EURUSD z zaznaczonym momentem publikacji danych, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here