Naga MarketsStatua wolności na tle zachodzącego słońcaZgodnie z czwartkowym odczytem amerykańskiego produktu krajowego brutto (PKB) za czwarty kwartał minionego roku, dynamika ekspansji ekonomicznej wyniosła +2,6% rok do roku (rdr), czyli zdecydowanie więcej niż zakładali ekonomiści. Co prawda PKB hamuje trzeci miesiąc z rzędu, jednak rynki spodziewały się wyraźniejszego spowolnienia – w efekcie kurs dolara odbija od sesyjnych minimów.


PKB i dane o inflacji powyżej oczekiwań ekonomistów

Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych podaje, że gospodarka w IV kwartale 2018 roku urosła o 2,6% rdr. Prognozy rynkowe zakładały wzrost o 2,2% rdr, natomiast poprzedni odczyt PKB (za III kwartał) wskazywał na wzrost o 3,4% rdr (i 4,2% rdr w drugim kwartale). Opublikowane 28 lutego dane zazwyczaj pojawiają się miesiąc wcześniej, jednak z powodu tymczasowego zawieszenia pracy rządu amerykańskiego (government shutdown) zostały przedstawione ze znacznym opóźnieniem.

PKB USA
PKB Stanów Zjednoczonych zwalnia w Q4 2018 wolniej niż sądzono. Źródło: Trading Economics

W tym samym czasie bazowa inflacja PCE (alternatywny wskaźnik do CPI, częściej aktualizowany i posiadający szerszy koszyk dóbr) plasowała się na poziomie 1,7% kwartał do kwartału (kdk), pokonując wyniki z ostatniego okresu i oczekiwania analityków (1,6% kdk).

Dane są zdecydowanie silniejsze od tych, na które czekał rynek, co pomogło umocnić się kursowi dolara i odbić od sesyjnych minimów w stosunku do głównych walorów FX.

Kurs dolara zyskuje po danych, EUR/USD powraca pod 1,14

W czwartek notowania eurodolara wybijały poziom 1,14, testując najwyższe poziomy od początku miesiąca. Informacja o amerykańskim PKB spowodowała jednak cofnięcie części zysków i kurs euro osuwa się ponownie poniżej okrągłego poziomu w stosunku do dolara, tracąc kilkadziesiąt punktów:

EURUD H1 28 lutego
Kurs euro do dolara w dół po danych dot. PKB. Interwał H1

Popołudniowe dane miały wpływ również na notowania USD do PLN, w efekcie czego para walutowa powraca nad poziom 3,78 zł, wcześniej testując 3,7720 (najniższe poziomy od 6 lutego). Główny opór stanowi jednak 3,80 zł, więc presja sprzedażowa USD/PLN powinna utrzymywać się również w przyszłym tygodniu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here