Naga MarketsWidok na big benaNajnowsze dane makroekonomiczne z brytyjskiego sektora usługowego sugerują, że gospodarka Wyspiarzy na moment przed Brexitem znalazła się na granicy stagnacji. Lokalni przedsiębiorcy coraz poważniej obawiają się niejasnych skutków rozwodu z Unią Europejską, którego ramy nadal nie zostały nakreślone i zatwierdzone. W efekcie kurs funta szterlinga osuwa się do dolara (GBP/USD) czwartą sesję z rzędu i chwilowo spada poniżej 1,30.


Indeks mierzący kondycję sektora usług na ponad 2-letnich minimach

Na początku każdego miesiąca możemy przyjrzeć się badaniom, jak menedżerowie i kadra kierownicza zapatruje się na przyszłe zamówienia w sektorze usług w Wielkiej Brytanii (PMI usługowe). Wynik na poziomie zaledwie 50,1 okazał się negatywną niespodzianką w stosunku do oczekiwań inwestorów (51,1) oraz był zdecydowanie gorszy od wyników z poprzedniego miesiąca, plasując się na najniższych poziomach od sierpnia 2016 roku:

Wielka Brytania: Najsłabszy odczyt PMI dla usług od 2016 roku
PMI usługowe UK niemal stanęło w miejscu. Wynik na poziomie 50,00 oznacza brak rozwoju sektora. Źródło: IHS Markit.

– Najnowsze wyniki PMI wskazują, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest zagrożona spowolnieniem lub gorzej, ponieważ nasila się niepewność związana z Brexitem i zbiega się to z wolniejszym globalnym wzrostemkomentował Chris Williamson,główny ekonomista IHS Markit.

Na 50 dni przed ostateczną datą Brexitu, premier Theresa May nadal ma poważne problemy z przekonaniem brytyjskich i europejskich prawodawców, co do ugody w związku z umową w sprawie rozwodu. W momencie gdy próbuje znaleźć rozwiązanie, na rynku widać rosnące napięcie. W ostatnich dniach między innymi Nissan porzucił swoje plany rozszerzenia produkcji na terenie Wielkiej Brytanii obawiając się niewiadomych związanych z Brexitem.

Połączenie niepewności Brexitu i globalnego PKB bez wątpienia hamuje wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii. Czy jednak PMI ma prawo sygnalizować stagnację? Wątpimy w to. Uważamy, że gospodarka prawdopodobnie będzie rosła w pierwszym kwartale, choć poniżej trendu, podczas gdy wiadomość o umowie ws. Brexitu powinna zapoczątkować cykliczną poprawę – twierdzi Dan Hanson z Bloomberg Economics.

Najnowsze dane z sektora usługowego pokrywają się ze słabymi raportami Markit dotyczącymi przemysłu i rynku budowlanego, które publikowano w styczniu. Co więcej już 7 lutego Bank Anglii ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych i przedstawi najnowsze prognozy ekonomiczne. Instytucja od dawna ostrzega przed negatywnym wpływem Brexitu na gospodarkę i inwestycje – zdaniem analityków czwartkowe oświadczenie pogłębi tę retorykę i może negatywnie odbić się na funcie.

Kurs funta traci 4. sesję z rzędu, testuje 1,30

Mówiąc o funcie, warto przyjrzeć się wykresom. GBP, który dobrze radził sobie od początku roku, zyskując wobec dolara niemal 7%, kontynuuje spadkową korektę i traci czwarta sesję z rzędu. We wtorek powraca pod 200-okresową średnią EMA i testuje okrągły poziom 1,30. Gdyby doszło do jego wybicia, wtedy GBP/USD otworzy sobie drogę do silniejszej deprecjacji:

kurs funta 05.02.2019
Kurs funta traci do dolara od czterech sesji, Źródło: Tradingview.com

W przypadku złotego, funt broni się przed silniejszymi spadkami, kolejny dzień z rzędu jednak nieskutecznie testuje poziom 4,90 zł. W efekcie analitycy spodziewają się krótkoterminowych osunięć w okolice 4,86 zł przed ewentualnym odbiciem GBP/PLN.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitmarket24 znika z rynku
Następny artykułKurs funta spada – GBP/JPY blisko wsparcia
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here