Naga Marketsstrefa euroPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.


Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

PMI dla sektora usługowego w Niemczech

Flaga Niemiec na tle budynkuZ raportu Markit Economics wynika, że pomimo i tak już niezwykle pesymistycznych prognoz wskazujących na spadek wartości wskaźnika PMI dla sektora usługowego w Niemczech do poziomu 34,3 z 52,5 raportowanego przed miesiące, finalnie odnotowano jego spadek aż do 31,7, co jest najniższą wartością w historii pomiarów.

– Bezprecedensowy spadek działalności usługowej w marcu zbyt wyraźnie uwidacznia skutki pandemii COVID-19 i wynikające z niej wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Szkody dla gospodarki były gwałtowne i powszechne, a sektory usługowe szczególnie dotkliwie odczuwają społeczne zdystansowanie i inne środki ograniczające – wskazuje Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit dodając, że zakres utraty miejsc pracy, na który wskazują dane sondażowe, oznacza, że możemy spodziewać się pierwszego zauważalnego wzrostu stopy bezrobocia w Niemczech od czasu światowego kryzysu finansowego. 

PMI dla sektora usługowego w strefie euro

Równie słabo wypadły także dane ze strefy euro. Okazuje się bowiem, że mimo oczekiwanego spadku wartości wskaźnika do 28,4 z 52,6 raportowanego przed miesiącem, finalnie odnotowano jego spadek aż do 26,4, co podobnie jak w przypadku Niemiec, również jest najgorszym odczytem w historii. Odczyt ten nie powinien być dla wielu osób jednak zaskoczeniem.

– W związku z tym, że różne kraje intensyfikują działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronaawirusa, nie jest niespodzianką, że ostateczny PMI na marzec wskazywał na jeszcze większe pogorszenie działalności gospodarczej niż wcześniejszy rekordowy spadek sygnalizowany przez wstępne szacunki “flash”. Dane wskazują, że gospodarka strefy euro już teraz kurczy się w tempie zbliżonym do 10% w skali roku, a w najbliższej przyszłości nieuchronnie będzie jeszcze gorzej – Chris Williamson, Główny Ekonomista Biznesu w IHS Markit dodając, że sektor usług jest obecnie szczególnie dotknięty skutkami wybuchu epidemii COVID-19, w związku z czym podróżowanie, turystyka, restauracje i inne formy spędzania wolnego czasu zostały poważnie dotknięte przez środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Zwraca on także uwagę, że gwałtowny spadek włoskiego sektora usług PMI do zaledwie 17,4 może dać posmak tego, co czeka inne kraje w miarę jak zamknięcia i blokady będą coraz częstsze i bardziej rygorystycznie egzekwowane w nadchodzących miesiącach (…) Ostatecznych kosztów ekonomicznych wybuchu epidemii COVID-19 nie da się jednak dokładnie oszacować, dopóki nie uzyskamy większej jasności co do czasu trwania i skali pandemii.

Kurs euro spada nieprzerwanie od początku tygodnia

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od początku tygodnia. Dzisiejsze, fatalne dane dot. aktywności w sektorze usług również nie wspierają umocnienia wspólnej waluty. Jeżeli zatem tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania 1.0780, bądź nawet 1.0660.

Zapisz się na webinar: Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPrognozy NFP: Rynek oczekuje spadku o 100 tys., duże banki nieznacznego wzrostu
Następny artykułBitcoin najwyżej od 3 tygodni. Monero (XMR), Bitcoin SV (BSV) i Bitcoin Cash (BCH) liderami wzrostów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here