Naga Markets  • Informacja o likwidacji OFE uspokoiła rynek papierów dłużnych
  • Spadki rentowności w gospodarce światowej
  • Polska zwiększa zadłużenie, sytuację ratuje wysokie PKB

Informacja o likwidacji OFE wpłynęła uspokajająco na rynek papierów dłużnych. Prognozuje się, że przeniesienie części środków do ZUS poprawi sytuację budżetową państwa. Pierwszym efektem zapowiedzianych zmian był spadek rentowności obligacji dziesięcioletnich  do poziomu 2,87 proc. i umocnienie się obligacji dwuletnich.

W gospodarce światowej obserwujemy spadki rentowności obligacji amerykańskich i niemieckich. Można przypuszczać, że niemieckie  obligacje drożeją w odpowiedzi na słabe wyniki płynące z europejskiej  gospodarki. Rentowność obligacji 10-letnich w USA utrzymuje w okolicach 2,5%,  a rentowność obligacji Niemiec spadła do zera.

Ministerstwo Finansów zmniejszyło podaż na aukcji sprzedaży obligacji do 6 mld i bez problemów sprzedało daną kwotę. Krótki koniec krzywej rentowności wspierany jest w ostatnich dniach przez napływ środków z wykupu obligacji 0419 oraz wypłacanych w kwietniu kuponów. Jednak sygnały o rosnącej inflacji negatywnie oddziaływają  na najdłuższe papiery, powodując wzrost rentowności 10latek w okolice 2,90%.

Pomimo obaw związanych z wyższymi wydatkami i wzrostem inflacji polskie obligacje powinny znajdować kupców, oferując atrakcyjne rentowności. Zakładamy, że przy wzroście rentowności 10latki do 3,0 % pojawią  się ponownie inwestorzy zagraniczni.

Eurostat opublikował stan finansów publicznych krajów Unii. 14 krajów wypracowało nadwyżkę, Polska zakończyła rok z deficytem na poziomie -0,5 proc. przy tempie rocznego wzrostu PKB rzędu 5,1 proc. Na niski poziom deficytu miał wpływ dynamiczny wzrost gospodarczy. Analizując dane finansowe rok do roku dług Polski rośnie, zadłużamy się coraz bardziej, ale PKB jest dziś dużo wyższe niż we wcześniejszych latach, co w wpływa na obniżenie wskaźniku długo na PKB kraju.

Krzysztof Izdebski, Zarządzający Funduszami Dłużnymi Union Investment TFIConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here