Naga Marketschińska świątyniaW 2018 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) w Chinach spadł do poziomu 6,6%. Analitycy oczekują dalszego spowolnienia w 2019 roku, szacują że poziom PKB wyniesie między 6, a 6,5%. Co prawda większość gospodarek światowych może pozazdrościć takiego tempa wzrostu, jednak w przypadku Chin jest to najniższe tempo od 30 lat.


Każdego roku w marcu odbywa się spotkanie partii rządzącej, podczas którego są omawiane cele na kolejny rok. Chiny są drugą największą gospodarką na świecie, dlatego inwestorzy bacznie przyglądają się decyzjom, które zapadają na corocznym zjeździe. Według najnowszych doniesień, Pekin zapewniał, że będzie wspierał gospodarkę, co na to inwestorzy?

Od pewnego czasu w Chinach możemy obserwować coraz niższe tempo wzrostu gospodarczego, jeżeli w 2019 roku wzrost gospodarczy będzie kształtował się na poziomie 6 – 6,5%, jak przewidują analitycy, to będzie to najwolniejsze tempo wzrostu od prawie 30 lat. Premier Li Keqianga ogłosił, że obniży podatki o 2 tryliony yuanów (298 miliardów dolarów) w ciągu roku.

Cytaty ekonomistów

Alicia Garcia Herrero, główny ekonomista w Natixis SA w Hong Kongu powiedziała: “Cele te uwzględniają spowolnienie strukturalne, ale nie cykliczne, co oznacza, że ​​decydenci będą musieli być elastyczni, aby stymulować gospodarkę”, “To dobra wiadomość dla rynku w krótkim okresie, ale zła wiadomość dla Chin w perspektywie średnioterminowej”

Zobacz także: Pekin obiecuje wsparcie gospodarki

Chińska giełda w górę

Chińskie giełdy kontynuują wzrosty na wtorkowej sesji. Znalazły się one wczoraj na najwyższych poziomach od czerwca. Z kolei np. na innych azjatyckich indeksach można było obserwować nieznaczą przecenę, do której przyczynił się spadek amerykańskiego indeksu S&P500, który wykonał największy ruch w dół podczas jednej sesji od miesiąca.

Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści widzą spowolnienie wzrostu produkcji do 6,2% w tym roku, w 2018 r., było to 6,6%. W kolejnych latach ma ono jeszcze bardziej zwolnić. Zapowiadane przez premiera cięcie o 3 punkty procentowe podatku VAT, może być korzystne dla sektora produkcyjnego. Jak mówi bank Morgan Stanley, obniżka stawki VAT ma się przełożyć na większe zyski korporacji.

W raporcie możemy także przeczytać, że polityka pieniężna zostanie “ostrożna”, podczas gdy polityka fiskalna będzie “proaktywna, silniejsza i bardziej skuteczna”. Zgodnie z raportem prac, planowane są dalsze obniżki stopy rezerw obowiązkowych dla mniejszych banków.

Zobacz także: Wojna handlowa: Trump da Chinom dodatkowe 60 dni na porozumienie?

Wojna handlowa wkrótce się skończy?

Jeżeli chodzi o sytuację na linii USA-Chiny, to wydaje się, że coraz bliżej do porozumienia handlowego. Byłaby to pozytywna informacja zarówno dla gospodarki USA, jak i Chin. Jednak to tylko jeden czynnik pozytywny, a jak powiedział premier Chin Li: “Chiny staną w obliczu poważniejszego i bardziej skomplikowanego środowiska, a także zagrożeń i wyzwań, które są większe niż dotychczas”, “Chiny muszą być w pełni przygotowane na trudną walkę”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here