Naga MarketsGorsze nastroje na giełdzie pomimo udanego debiutu AllegroPoniedziałkowa sesja w Warszawie przyćmiona została największym IPO w historii GPW, czyli wejściem Allegro na krajowy parkiet. Można powiedzieć, iż jak przystało na tak duże wydarzenie, nie zawiodło ono inwestorów.

Allegro z wielkim sukcesem na GPW. Sektor paliwowy i energetyczny tracą najwięcej

Po otwarciu na poziomie +51% względem ceny odniesienia (czyli 43 zł), notowania spółki stopniowo pięły się w górę, aby zakończyć sesję z wynikiem prawie +63%. Równocześnie obrót na akcjach Allegro wyniósł prawie 4,0 mld zł co stanowiło zdecydowaną większość wczorajszego obrotu na GPW (5,01 mld zł). Tym samym spółka osiągnęła najwyższą kapitalizację (71,6 mld zł) z podmiotów notowanych na GPW, nie licząc zagranicznych spółek w dual listingu. Wysoka kapitalizacja oraz obroty na akcjach przełożyło się od razu na komunikat GPW Benchmark o wejściu spółki do WIG20 po sesji 14 października, w miejsce mBanku.

Nie biorąc pod uwagę debiutu Allegro, sesja na GPW przebiegała w gorszych nastrojach. Krajowy indeks blue chipów ponownie wykazał relatywną słabość względem indeksów bazowych tracąc ponad 0,9%, głównie za sprawą sektora paliwowego i energetycznego. Zdecydowanie lepiej radziły sobie segmenty średnich i mniejszych podmiotów za sprawą wzrostów spółek TMT i gamingowych (np. Ten Square Games +10,8%, WP.PL +9,1%). Kolejne rekordy notowań pobił także Mercator (+7,9%).

Tymczasem indeksy w Europie, a tym bardziej w Stanach Zjednoczonych kontynuowały rozpoczęte pod koniec września odbicie. Rynki nie przejmują się dalszym rozwojem pandemii COVID-19, a ponownie w centrum uwagi pozostawały spekulacje odnośnie możliwości szybkiego wprowadzenia kolejnego pakietu stymulacyjnego ze strony rządu w USA. Najsilniejsze odreagowanie zanotował wczoraj sektor technologiczny, na czele którego stanęły akcje z grupy FAANG. Najmocniej rósł Apple (+6%) po zapowiedzi przedstawienia we wtorek pierwszego modelu iPhona z 5G. Na drugim biegunie znalazły się spółki z sektora energetycznego z uwagi na przecenę ropy naftowej (-2,5% gatunek Brent).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Oczekiwane wejście Allegro do WIG20 oraz kontynuacja odbicia na rynkach bazowych powinny naszym zdaniem przełożyć się na poprawę sentymentu na krajowym parkiecie w drugiej części tygodnia.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here