Naga MarketsNa rynku kryptowalut od grudnia 2017 r. nastąpił spadek wyceny o ponad 70%. Mimo bessy na giełdach zainteresowanie górników kopaniem BTC nie zmalało. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Ethereum, w przypadku której to waluty cyfrowej odnotowuje się gwałtowny spadek aktywności kopiących.


Sam Doctor, strateg ilościowy w firmie badawczej Fundstrat Advisors, napisał w piątek na Twitterze, że liczba hashów sieci Bitcoin wzrosła niemal dwukrotnie od maja – z 28 EH/s do 57 EH/s. Analiza wykazała również, że koszt wyjścia górnika “na zero” przy kopaniu jednego BTC wynosi obecnie 7 300 USD, w porównaniu do 6 000 USD w maju. Obliczenie to obejmuje koszty amortyzacji sprzętu górniczego i sugeruje “uczciwą cenę” bitcoina.

Hashrate – dlaczego jest tak ważny?

Górnictwo bitcoina i innych kryptowalut wymaga odpowiedniej mocy wydobywczej. Jeśli więcej ludzi wydobywa bitcoiny, zwiększa się poziom hashrate (a tym samym poziom trudności). Zwiększony poziom wydobycia może pochodzić ze zoptymalizowanych zestawów ASIC, a także z nowych gospodarstw wchodzących w tej rynek.

Wysoki hashate jest pozytywnym wskaźnikiem, ponieważ oznacza, że sieć blockchain danej kryptowaluty jest silniejsza i bardziej odporna na ataki. Zwiększona trudność wydobycia, zwłaszcza na tle bessy, wskazuje również na przekonanie górników, że cena BTC będzie rosła w przyszłości. Trudno jednak oszacować, czy górnicy sprzedają natychmiast, aby pokryć koszty, czy gromadzą swoje monety.

Początek końca ETH?

Podczas gdy gotowość górników do kontynuowania wydobywania bitcoinów wydaje się niezagrożona, sieć Ethereum cierpi z powodu ogromnego spadku hashrate. Według danych z etherscan.io, w ostatnim miesiącu poziom ETH spadł o 20%, z 294 TH/s do 246 TH/s.

Ekosystem Ethereum w ostatnich tygodniach miała też szereg innych problemów. W ubiegłym miesiącu cena ETH spadła z około 400 USD do niskiego poziomu 167 USD, zanim osiągnęła obecny poziom około 200 USD. Coraz niższa cena może być powodem, dla którego górnicy przestają kopać. Przestaje się im to opłacać. Czy oznacza to początek końca ETH? Albo przynajmniej spadek poza podium w hierarchii kryptowalut? Przekonamy się zapewne wkrótce.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Tak i nie. Jesli chodzi o rozpoczecie wydobywania BTC potrzeba się bardziej natrudzic i nie uda nam się nabyc sprzetu do kopania tejze waluty w zwyklym sklepie co sprawia, ze większość osob kopiacych ta walute jak już ja kopie to jest bardziej zangazowana w mining oraz ma większe pojęcie o szeroko rozumianej branzy blockchain.
    Waluty oparte na Gpu takie jak ETH z sukcesem kopiemy na popularnych GPU glownie AMD które kupimy w pierwszym lepszym sklepie komputerowym a sam proces zlozenia tzw koparki nie należy do najtrudniejszch. Fakt ten sprawil, ze kopac zaczely osoby nie majace zadnego pojecia o blockchainie jak i o specyfice rynku. Tegoroczne spadki sprawily, ze zaczely sprzedawac waluty na spadkach ponizej ceny wydobycia. Brak podstawowej widzy powoduje panike z byle powodu i napedza spadki. Zreszta jak zwykle grube ryby beda jeszcze grubsze a malutcy straca większość z zainwestowanych pieniedzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here