Naga MarketsGórnicy na rynku bitcoina (BTC) realizują zyski. Pozycjonowanie znowu neutralneRynek wydobywczy bitcoina (BTC) kontynuuje odbudowę po tym, jak połowa mocy obliczeniowej została wyłączona podczas Wielkiej Migracji z Chin. 14-dniowa mediana hashrate powróciła do poziomu 128 EH/s, który znajduje się około 29% poniżej historycznego szczytu i odzwierciedla 42% odbicia od lipcowych minimów, zauważają analitycy Glassnode w swoim raporcie tygodniowym.

  • Hashrate sieci bitcoin odbija już o ponad 40% od dołków obserwowanych w lipcu
  • Od tego czasu regularnie zwiększa się również zarobek górników przypadający na exahash mocy obliczeniowej, będąc obecnie najwyższym od ponad dwóch lat
  • Skłoniło to sporą część górników do realizacji zysków, po wydłużonym okresie akumulacji
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin pozwolił sporo zarobić górnikom w ostatnich miesiącach. Czas na realizację zysków?

Wzrost hashrate jest prawdopodobnie połączeniem przestarzałego sprzętu, który znalazł drugie życie, oraz górników z Chin, którym udało się przenieść lub zmienić siedzibę swoich operacjiKonkurencja na rynku wydobywczym stale rosła w czasie, co prowadziło do stałego wzrostu trudności protokołu. Ten wzrost nastąpił pomimo programowego spadku emisji nowych BTC z każdym halvingiem zmniejszającym go o połowę. W rezultacie nagrody BTC na hash znalazły w długoterminowej tendencji spadkowej.

Hashrate bitcoina, 14-dniowa mediana. Źródło: Glassnode

Podczas gdy dochody górników są denominowane w BTC, ich koszty CAPEX i OPEX są w dużej mierze denominowane w walutach fiat. To sprawia, że efektywne przychody górników podlegają wahaniom cen.

– Przy tak dużej części sprzętu górniczego wyłączonego z sieci i globalnych ograniczeniach w produkcji układów scalonych ASIC, obecny rynek górniczy powoli reaguje na wzrost cen monet od 2020 roku. Po prostu mniej maszyn walczy o tę samą liczbę monet, handlując nimi po wyższych cenach.

W rezultacie przychód górnika w dolarach na hash wzrósł z powrotem do poziomów z lipca 2019 roku wynoszących 380 tys. dol. na exahash, dzięki czemu górnicy są wyjątkowo rentowni w porównaniu do danych historycznych – wyjaśnia Glassnode.

Przychody górników przypadające na exahash. Źródło: Glassnode

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

invest

2900 BTC odpłynęło z górniczych sald w jeden tydzień

Ponieważ w ciągu ostatnich kilku tygodni ceny BTC zawisły w okolicach zakresu 50 tys. dol., niektórzy z tych górników zaczęli spieniężać część swoich monet, aby zrealizować zyski. W tym tygodniu z sald górników wypłynęło około 2900 BTC, co odpowiada około 145 mln dol. przy cenie BTC wynoszącej 50 tys.

Może to być kombinacja dotkniętych problemami górników w Chinach uzyskujących płynność fiat na pokrycie kosztów lub górników operacyjnych czerpiących zyski i pozbawiających się ryzyka po majowej wyprzedaży. Jest również prawdopodobne, że część tych przychodów jest przeznaczana na rozbudowę zakładów i zakup sprzętu z rynku używanego lub nowych ASIC.

Bilans górników kopiących bitcoina. Źródło: Glassnode

W odpowiedzi, zmiana pozycji netto górników powróciła do neutralnego poziomu, wskazując na równowagę pomiędzy akumulacją, a wydatkami w ciągu ostatnich 30 dni. Typowe dla zmiany pozycji netto górników jest oscylowanie pomiędzy +5k a -5k BTC miesięcznie, co sprawia, że obecna dynamika jest racjonalnie oczekiwanym zachowaniem, a rynek wyraźnie wchłonął dodatkową presję strony sprzedającej.

Zmiana pozycji netto górników. Źródło: Glassnode


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułBitcoin (BTC) i ethereum (ETH) respektują poziomy Fibonacciego. Analiza techniczna XTB
Następny artykułKryptowaluty. Bitcoin (BTC) wita się z Salwadorem znaczną korektą
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here