TMS


Bitcoiin spadaDokładnie rok temu obserwowaliśmy dynamiczną aprecjację kursów niemal wszystkich najpopularniejszych kryptowalut. Oprócz ponadprzeciętnej stopy zwrotu z inwestycji rynek ten przyciągał inwestorów również swoją ofertą co do formy inwestycji. Część osób postanowiła kupić i trzymać z nadzieją na wzrost wartości inwestycji, inne osoby wybrały aktywną spekulację a jeszcze inni postanowili zainwestować w sprzęt górniczy i samemu wydobywać kryptowaluty. Dokładnie 12 miesięcy temu nikt się chyba jednak nie spodziewał tego, co miało nastąpić. Mowa tu oczywiście o dynamicznej wyprzedaży niemal całego rynku.


Górnicy kapitulują

Trwające od blisko roku spadki wartości niemal wszystkich aktywów cyfrowych sprawiły, że w jednej z najgorszych sytuacji znaleźli się górnicy a więc osoby, które zainwestowały w specjalistyczny sprzęt do kopania kryptowalut.

Dobry spekulant na pewno wykorzystał okazję i zarobił na spadkach. Hodler być może przetrzymuje swoje pozycje i liczy, że jeszcze kiedyś rynek wróci do poziomów sprzed roku. W odróżnieniu do minerów, nie ponosi on przy tym jednak już żadnych dodatkowych kosztów. Ktoś, kto przed rokiem zainwestował w koparki do kryptowalut, nie dość, że musiał zapłacić za sam sprzęt, to jeszcze każdego miesiąca otrzymywał rachunek za prąd. Większości osób prawdopodobnie nawet nie zwróciła się jeszcze ta inwestycja a już musieli pogodzić się z porażką.

Spadek wyceny kryptowalut nie szedł bowiem w parze z cenami energii. Okazuje się zatem, że utrzymujące się bądź w niektórych przypadkach rosnące ceny energii w połączeniu ze spadającymi wycenami cyfrowych aktywów zmusiły górników do kapitulacji. Wydobycie dla wielu z nich przestało być bowiem opłacalne a niektórzy poszli o krok dalej i zaczęli nawet wyprzedawać posiadany przez siebie sprzęt…na wagę.

Bitcoin Hashrate spada o ponad 45% od listopada

Według najnowszych danych, hashrate, który odzwierciedla ilość mocy obliczeniowej dedykowanej sieci BTC zmalał od początku listopada o ponad 45% z 60.4225 do 33.2228 raportowanego w minioną niedzielę. To tak jakby z sieci nagle wyłączono ponad 1,3 mln koparek Bitmain S9.

Hashrate BTC
Źródło: Bitinfocharts.com

Krajobraz nieustannie się zmienia i jest to bardzo złożona sytuacja. Wielu górników zostanie wypchniętych, ale gdy trudności zmienią się, mogą ponownie dołączyć.Cena Bitcoina jest tutaj najważniejszym czynnikiem i dopóki nie potwierdzimy solidnego dna, rynek górniczy będzie bardzo zmienny. – komentuje obecną sytuację Vinny Lingham, CEO Civic, firmy zajmującej się zarządzaniem tożsamością.

Lingham wskazał również, że “mniejsi górnicy tracą znacznie mniej niż duzi górnicy… Łatwiej jest stracić 100 dolarów dziennie niż stracić 100 000 dolarów dziennie.” Uważa on także, że w miejsce każdego górnika, który decyduje się zrezygnować i sprzedać swoje koparki, zawsze znajdzie się ktoś inny, kto będzie miał dostęp do tańszego prądu, bądź najzwyczajniej w świecie będzie miał większą tolerancję do ryzyka:

Górnicy nie porzucają sprzętu – sprzedają go komuś innemu. Zmienia on ręce i uruchamia się ponownie. Pod pewnymi względami zawsze jest większy głupiec chętny do hazardu i używanego sprzętu górniczego.Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara (USD) w stosunku do liry (TRY) ponownie rośnie
Następny artykułDrastyczne spadki dochodów z koparek kryptowalutowych do zaledwie $6 mln
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here