Naga MarketsW Wenezueli obowiązują od wczoraj nowe przepisy dla rynku kryptowalut – w tym giełd, kantorów i górników. Mogą całkowicie zmienić charakter e-walut w tym kraju. Czy na lepsze?


Ministerstwo ds. Komunikacji i Informacji (MIPPCI) opublikowało “Dekret ustanawiający integralny system aktywów kryptograficznych”. Publikacja ta oznacza, że w życie weszły nowe ramy prawne. W praktyce oznaczają one to, że firmy z tego rynku będą teraz musiały zarejestrować się w Sunacrip, nadzorze finansowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rejestruj się lub giń!

Sunacrip ustanawia teraz wymagania rejestracyjne. Ci, którzy nie zarejestrują się w instytucji, będą musieli zapłacić karę w wysokości 100-300 petro (tak, ta e-waluta nadal tam działa). W wyniku dekretu regulator staje się obecnie najwyższym organem kontrolnym rynku kryptowalut w Wenezueli.

Dekret zawiera w sumie aż 63 artykuły, obejmujące definicje, kompetencje Sunacrip, wymogi rejestracji i audytu działalności, kary za nieprzestrzeganie przepisów i zachowania przestępcze i wiele innych przepisów.

Sunacrip będzie odtąd przeprowadzać inspekcje i audyty firm kryptograficznych i może odebrać wcześniej przyznaną licencję, jeśli okaże się, że dana firma nie działa do końca zgodnie z prawem lub szkodzi społeczeństwu. Właściciele kopalni i giełd kryptowalut, którzy złamią prawo, podlegają karze pozbawienia wolności od roku do trzech lat lub karze  50-100 petro. Przepisy przewidziały też konfiskatę koparek do wydobycia kryptowalut.

Petro

Warto przypomnieć, że Wenezuela była pierwszym krajem, który wyemitował własną kryptowalutę. Niestety jej projekt i działanie okazały się nie mieć wiele wspólnego z ideą bitcoina. Władzom chodziło prawdopodobnie tylko o emisję cyfrowego tokena do obejścia sankcji gospodarczych ze strony USA. Jeszcze w grudniu 2018 r. prezydent Maduro twierdził też, że jego kraj wykorzysta petro do sprzedaży ropy naftowej od tego roku.

Państwo zaczęło także wypłacać emerytury i pensje w petro. Wenezuela rozpoczęła ogólną sprzedaż petro obywatelom w październiku za pośrednictwem portalu rządowego. Co więcej, nakazano bankom korzystanie z tokena, podobnie jak miało to miejsce w przypadku niektórych firm.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here