Naga MarketsGórnicy BTC z nowym rekordem. Bitcoin w marcu dał im zarobić 1,5 mld dol.Górnicy bitcoin (BTC) zgarnęli ponad 1,5 miliarda dolarów w nagrodach za wydobycie bloku i w opłatach w zeszłym miesiącu, zgodnie z najnowszym raportem firmy Arcane Research zajmującej się analizą sieci blockchain. Chociaż przychody z wydobycia zmniejszyły się pod koniec miesiąca, gdy wolumen handlu ustabilizował się, miesięczna suma i tak pozwoliła na ustanowienie nowego rekordu.

  • Pomimo wysokich kosztów energii i łącznych kosztów wydobycia BTC, wysoka cena bitcoina i wysokie opłaty transakcyjne sprawiają, że zarobek górników osiąga rekordowe poziomy
  • Zdecydowana większość przychodu to nagrody za blok, opłaty transakcyjne generują około 7 mln dol. dziennego przychodu
  • Prób opłacalności wydobycia jest obecnie najwyższy od końca 2019 roku

Mining bitcoina przynosi rekordowe zyski górnikom

Ostateczna kwota jest zgodna z prognozami z połowy marca, kiedy to firma Glassnode, zajmująca się danymi dotyczącymi łańcucha blokowego poinformowała, że górnicy zgarniają dziennie średnio 52,3 miliona dolarów. Przychody osiągnęły rekordowe 64,7 miliona dolarów 14 marca dzień po tym, jak cena bitcoina osiągnęła swój nowy rekord wszech czasów testując poziom 61 683 dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Potwierdzone transakcje dziennie. Źródło: Blockchain.com

Obecnie górnicy otrzymują nagrodę za każdy wydobyty blok w wysokości 6,25 BTC, z nowym blokiem wydobywanym średnio co 10 minut. Nagrody za blok podlegają jednak stopniowej redukcji, w okresach około czteroletnich. Do 11 maja 2020 roku górnicy zarabiali 12,5 BTC za każdy wydobyty blok, a cztery lata wcześniej wartość ta wynosiła 25 BTC (na samym początku powstania sieci 50 BTC).

Dlaczego informacja o spadającej nagrodzie za wielkość wydobytego bloku jest tak istotna? Ponieważ pomimo znacznej redukcji na przestrzeni ostatniej dekady zarobki górników cały czas osiągają rekordowe wartości: kurcząca się podaż powoduje ciągły wzrost cen. Kurs bitcoina to główny powód wzrostu przychodów górników i zwiększania poziomu opłacalności wydobycia.

Łączny przychód górników wyceniany w BTC oraz USD. Pomimo spadku wydobywanych bitcoinów wzrasta wysokość przychodów. Źródło: Glassnode

Opłaty transakcyjne odgrywają znacznie mniejszą rolę, chociaż w ostatnich miesiącach ich średnia wartość utrzymuje się na relatywnie wysokich poziomach.

Średni koszt potwierdzenia transakcji bitcoinowej. Źródło: Ycharts.com

Oczywiście przychody to nie to samo, co zysk. Ale rentowność wydobycia konsekwentnie wzrasta od października 2020 r., zgodnie ze statystykami z BitInfoCharts. W marcu znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2019 roku.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomaxima | wti kurs | bitcoin przewidywania | notowania ropy naftowej | eur usd kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCoinbase zadebiutuje na Nasdaq 14 kwietnia. Giełda kryptowalut wchodzi na giełdę
Następny artykułBitbay ostrzega – nie daj się nabrać oszustom na rynku kryptowalut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here