Naga Markets

Jeśli kurs Bitcoina będzie się utrzymywał na obecnym poziomie poniżej 18 tys. dolarów, to górnicy zajmujący się jego wydobyciem znajdą się w bardzo problematycznej sytuacji.

Górnicy BTC mają poważny problem

Kurs BTC od kilku dnia spada i znajduje się poniżej utrzymującego się od dłuższego czasu poziomu 20 tys. dolarów. Trwające spadki kursu pierwszej kryptowaluty mocno odbijają się na rentowności działalności górników Bitcoina. Górnicy wydobywający to aktywo mogą jednak dodatkowo wpłynąć na cenę BTC. Bowiem wielu z nich zaczęło wyprzedaż swoich Bitcoinów w celu pokrycia kosztów ich miningu. Jak dowiadujemy się z postu opublikowanego przez użytkownika MAC.D na blogu platformy analitycznej CryptoQuant z 10 listopada, wiele znaków wskazuje na ryzyko bankructwa przez wielu górników Bitcoina. Ci bowiem po ostatnich spadkach działają ponosząc wyższe koszty niż zyski pochodzące z dotacji za wydobyte bloki oraz opłat transakcyjnych.

Co za tym idzie, pule miningowe stają się nierentowne, a górnicy pozbywają się swoich BTC na pokrycie ich kosztów.

Bezpieczeństwo BTC jest na najwyższym poziomie w historii, ale wolumen wydobycia stopniowo spada. To może zdusić górników – wyjaśnia MAC.D.

W swoim raporcie wskazuje on na skok wzmożonych wypływów z posiadanych przez górników portfeli. Mowa tu o ilości przekraczającej 5400 BTC (dane za sam dzień 9 listopada). MAC.D sugeruje, że „można zinterpretować jako zwiększoną presję na sprzedaż”.

Co więcej, wiele wskazuje na to, że sytuacja w przyszłości może ulec jeszcze pogorszeniu, jeśli duże firmy miningowe zaczną wyprzedawać masowo HODLowane dotąd BTC, by mieć środki na spłatę zobowiązań.

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Bossa

Pojawia się wiele wiadomości, że spółki wydobywcze notowane na NASDAQ nie są już w stanie spłacać swoich długów. Jeśli zbankrutują, nastąpi sytuacja, w której nie będą mieli innego wyjścia, jak tylko sprzedać BTC – kontynuował w opublikowanym poście: – Dlatego konieczne jest uważne obserwowanie tabeli wypłat górników, a jeśli kwota dokonywanych wypłat wzrośnie, BTC prawdopodobnie będzie dalej spadać.

Jednak dostrzega również szansę na to, że taka sytuacja może wyrysować dołek dla pierwszej kryptowaluty. Patrząc na analogiczne sytuacje z przeszłości, to można dostrzec, że istniała korelacja między kapitulacją górników a dołkami cen BTC.

Ale bankructwo byłych górników uformowało dno BTC – podsumowuje w poście – więc kiedy zbankrutują, muszą wykorzystać to jako okazję do zakupu BTC.

W temacie głos zabrał również  Colin Wu – popularny chiński dziennikarz specjalizujący się w rynku kryptowalut. Zwrócił on uwagę na fakt, że nawet najpopularniejsze koparki do miningu są obecnie nierentowne w eksploatacji.

Najlepsze maszyny do wydobywania bitcoinów, takie jak Ant S19 XP, również odpowiadają za 56% rachunków za prąd – zauważa.

W kwestii problemów górników Bitcoina wypowiedział się też Charles Edwards, dyrektor generalny Capriole, funduszu zarządzającego cyfrowymi aktywami. Edwards wskazuje na niemożliwy do utrzymania koszt wydobycia w porównaniu z dochodami górników przy obecnych cenach.

Wielu górników Bitcoin wyłącza teraz swoje platformy – wskazał na poniższym wykresie.

Koszt energii elektrycznej Bitcoina został przekroczony po raz drugi w ciągu zaledwie 5 lat. Rachunek za energię elektryczną dla przeciętnego górnika jest teraz wyższy niż uzyskany dochód – podsumował.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułPrzychody Daimlera skoczyły o 47% w III kw. do 13,5 mld euro
Następny artykułPeter Schiff zaleca sprzedaż Bitcoinów. To nie koniec kłopotów rynku kryptowalut
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.