Naga Markets

„Margin debt” z trzecim największym spadkiem. Co to oznacza dla Wall Street?Tempo zmian tzw. margin debt, czyli poziomu długu na rachunkach maklerskich w Stanach Zjednoczonych może być cenną wskazówką dotyczącą skali gorączki spekulacyjnej na Wall Street lub – w przeciwnym wypadku – jej schłodzenia. Co więc może oznaczać trzeci największy spadek margin debt dla inwestorów?

Gorączka spekulacyjna na Wall Street została schłodzona

Według najnowszych danych do grudnia 2022 roku dług na rachunkach maklerskich w USA skurczył się od szczytu o 329 mld dolarów, czyli o 35,1 proc. Jak podkreślił w swojej analizie Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A. jest to jak na razie trzeci największy spadek margin debt na przestrzeni ćwierć wieku. Jego spadek zdołał również pobić wartości podczas covidowego krachu z 2020 roku.

Z jednej strony to dobrze, że gorączka spekulacyjna wywołana przez zalanie gospodarek morzem płynności po wybuchu pandemii została już schłodzona. Potwierdzałoby to przewijającą się tezę, że udział akcji w długoterminowym portfelu inwestycyjnym powinien być już wyższy niż w okresie szczytowej gorączki – napisał Tomasz Hońdo.

Źródło: Qnews.pl
Źródło: Qnews.pl

Z drugiej strony można się zastanawiać czy przy ciągle restrykcyjnej polityce monetarnej w Stanach Zjednoczonych (wysokie stopy procentowe czy trwające QT) margin debt nie skurczy się jeszcze bardziej – dodał analityk.

Analizując z kolei sytuację na amerykańskim indeksie S&P 500 widzimy, że indeks spadł z historycznego szczytu w okolicach 4800 punktów do obecnego poziomu 4019 punktów, czyli o ponad 16 procent. Zakres spadków jednak „wypłaszcza się” w ciągu ostatnich miesięcy, a rynkowe byki powoli zaczynają przejmować kontrolę.

Notowania indeksu S&P 500, wykres dzienny, źródło: TradingView
Notowania indeksu S&P 500, wykres dzienny, źródło: TradingView

Warto zauważyć, że notowania zdołały niedawno pokonać 200-dniową wykładniczą średnią kroczącą (EMA), co z punktu widzenia analizy technicznej jest silnym sygnałem do dalszych wzrostów. Co więcej, S&P 500 przebił również długoterminowy opór, zaznaczony na powyższym wykresie kolorem czerwonym.

Najbliższym oporem może być okrągła psychologiczna bariera 4100 punktów. Wpływ na wyniki indeksu – oraz całego amerykańskiego rynku akcji – będą jednak zależne w najbliższym czasie nie tylko od wyników spółek, ale również danych makroekonomicznych oraz działań Rezerwy Federalnej w zakresie podwyżek stóp procentowych.

Redakcja poleca również:

AVA TradeŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs złota wybija nowe 9-miesięczne szczyty powyżej 1940 USD za uncję
Następny artykułZłoto zdrożało 120 dolarów w 2023 r. XAU/USD najwyżej od 9 miesięcy
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.