Naga MarketsKoronawirus COVID-19 – ostra choroba zakaźna. Najgorętszy temat na rynkach, wywołujący masowe spadki notowań spółek. Dzisiejszy przegląd poświęcamy spółkom, na które wirus już ma lub dopiero może mieć pozytywny wpływ.

Już zyskały:

Te artykuły również Cię zainteresują

Mercator Medical, PZ Cormay – pierwsze dwie spółki, które zyskały na informacjach o rosnących zachorowaniach. Mercator produkuje m.in. rękawice medyczne, a Cormay jako pierwszy zapowiedział wprowadzenie testów na wykrywanie wirusa. Mercator zyskał od końca stycznia 180%, a Cormay wystrzelił pod koniec lutego o niemal 110%, szybko jednak oddając sporą część wzrostów.

mercator
Mercator Medical – korekta zatrzyma się na kolejnej wyższej półce?

Biomed Lublin – producent szczepionek, łączony z epidemią. Podobnie jak Cormay, szybki wystrzał o 50%, a następnie oddawanie zysków w kolejnych dniach.

Delko, Harper Hygienics – czyli firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją środków kosmetycznych i chemii gospodarczej. Delko zyskało w marcu blisko 50% mimo, że wcześniej traciło podobnie jak szeroki rynek. Tu ciekawostką może być fakt skupowania akcji przez prezesa firmy. Harper przed wybuchem paniki notowany był na historycznie niskich poziomach. Skojarzenie spółki z możliwym wzrostem zapotrzebowania na środki higieniczne wywołało szybki wzrost kursu o 240%.

harper
Harper Hygienics – najbliższy opór w rejonie 4,50 zł

Invest Cuffs 2020: zarezerwuj miejsce dla siebie na największym kongresie inwestycyjnym w naszej części Europy

Zobacz również: GPW w ciągu 5 lat będzie liderem wzrostów w Europie, twierdzi Trader21

Makarony Polskie, Seko – jakiś czas temu zastanawiałem się co jest powodem nagłych wzrostów. Wydaje się, że także można je skojarzyć z epidemią. W trudnych czasach przydają się produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia np. suche makarony. Kurs skoczył o 40% od początku marca. Z kolei Seko zajmuje się produkcją przetworów rybnych. Kurs najpierw doznał tak jak większość rynku mocnej przeceny, jednak zastanawiająca może być dość silna reakcja zwrotna. Możliwe, że spółkę zaczyna się łączyć z przydatnymi produktami, które mogą być chętniej kupowane w czasach, gdy trzeba będzie na dłużej pozostać w domu.

seko
Seko – mocne odbicie to kolejny wyższy dołek w trendzie?

Mogą zacząć zyskiwać:

Pamapol, Ambra – spółki z branży spożywczej. Pamapol produkuje przetwory mięsne, konserwy. Na razie chyba zbyt wcześnie aby łączyć je ze wzrostem zapotrzebowania na pewne produkty. Z kolei Ambra to niezwykle solidna pod względem wyników i dywidend firma, której akcje można kupić obecnie po niższej cenie. Wzrost sprzedaży wina i wyższych gatunkowo alkoholi w Polsce i naszej części Europy jest faktem od dłuższego czasu. Może i alkohol nie jest kluczowym produktem w przypadku epidemii, po za właściwościami odkażającymi, ale na pewno ma długą datę przydatności do spożycia, nie mówiąc już o bardzo zdrowotnych właściwościach wina.

ambra
Ambra – czwarta podobna korekta w 11 letnim trendzie?

Global Cosmed – kolejna spółka z branży kosmetycznej stojąca w kolejce do zauważania na rynku. Jej atutem może być międzynarodowy zasięg, z dużym udziałem na rynku niemieckim, gdzie koronawirus zbiera coraz szersze żniwo. Pojawiła się próba odbicia, jednak na szerszym tle wcześniejszych spadków jest to niezauważalny wzrost.

global cosmed
Global Cosmed – próba odbicia na historycznym wsparciu

Neuca – czyli firma, która jest największym hurtowym dystrybutorem farmaceutyków w Polsce. Na tle innych wspomnianych spółek, cena na tle historycznych już jest wysoka. Jeżeli jednak panika sprawi, że drastycznie wzrośnie zapotrzebowanie na produkty apteczne, może to przełożyć się na wzrost jej przychodów.

Mniej oczywiste:

Lentex – spółka kojarzona głównie z wykładzinami. Warto jednak mieć na uwadze, że w asortymencie posiada także szeroką gamę włóknin o zastosowaniu higienicznym. Jeżeli inwestorzy skojarzą ten fakt np. z rosnącym zapotrzebowaniem na maseczki, być może z czasem Lentex zacznie zyskiwać. Nie jest to jednak spółka bezpośrednio związana z branżami, które mogą zyskiwać na epidemii.

lentex
Lentex – próba wybicia i budowy nowego trendu

Relpol – spółka nie ma kompletnie nic wspólnego z czymkolwiek co może przydać się w czasie epidemii. Firma produkuje komponenty automatyki przemysłowej m.in. przekaźniki. Dużym jej problemem jest tańsza konkurencja z Chin. Teraz przestoje w tym kraju sprawiły, że zapotrzebowanie na takie produkty będzie mógł pokryć np. Relpol. Spółka ma za sobą niemal 4 lata spadków, a obecnie przy 5 zł pojawiła się pewne równowaga. Jest to potencjalna spółka, która pośrednio może zyskiwać na problemach gospodarczych Państwa Środka.

relpol
Relpol – wybicie ponad 6,50 zł zmieni układ ekstremów

Grupa Azoty, Ciech – spółka, zdaniem wielu analityków powinna zyskiwać na niskich cenach gazu, a wirus sprawił także przecenę na niektórych surowcach, których potrzebują Azoty. Może to znacząco poprawić marże i przełożyć się na poprawę wyników. Na razie jednak rynek nie wycenia tego typu szans i kurs zahacza już o poziom 20 zł. Z kolei Ciech może korzystać na spadkach notowań sody, które już są faktem, a problemy chińskich producentów mogą być Ciechowi na rękę podobnie jak Azotom.

grupa azoty
Grupa Azoty – na razie ze słabą reakcją w rejonie istotnego wsparcia

Niektórzy uważają, że także producenci gier mogą zyskiwać, gdyż w czasie epidemii czymś trzeba się zająć. Ciężko to oceniać, wydaje się, że prawdziwi gracze spędzają w domu sporo czasu nawet bez epidemii 🙂 Trzeba dodać także spółki, o których pisaliśmy w piątkowym przeglądzie NC Flash czyli notowane na rynku NewConnect, który na początku roku zadziwiał swoją siłą.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here