Naga Markets
DLOWRDwojkaWspółzałożyciele Google – Larry Page oraz Sergey Brin – ogłosili całkowicie nowy schemat struktury zarządzania internetowym gigantem z Mountain View. W związku z tym powstać ma nowe przedsiębiorstwo parasolowe (umbrella company), w którym Page będzie pełnił role prezesa – tak jak w przypadku Google – Brin przejmie natomiast rolę przewodniczącego rady nadzorczej.


„Do tej pory wielokrotnie rozpoczynaliśmy projekty, które na samym początku mogły wydawać się szalone. Wiele z nich posiada obecnie miliardy użytkowników – Google Maps, YouTube, Chrome oraz Android”Larry Page pisał we wczorajszym liście skierowanym do inwestorów. „Nie mamy jednak zamiaru zatrzymywać się w miejscu. Nadal robimy rzeczy, które według innych są szalone – sprawia nam to ogromną przyjemność”.

Alphabet ma stać się zbiorem wszystkich spółek i przedsiębiorstw, które Page i Brin w kolejnych latach przejmowali i scalali. Największą część nowego podmiotu nadal stanowić będzie Google . Funkcję prezesa od Page’a ma przejąć w spółce Sundar Pichai.

Pełna kontrola nad globalnym imperium

Oprócz Google, Alphabet będzie w pełni kontrolował takie przedsiębiorstwa jak Calico – projekt giganta wyszukiwarkowego związany z biotechnologią. W ramach przedsiębiorstwa parasolowego obsługiwane będą również podmioty Life Sciences, Nest, Google Fiber, Google Ventures oraz Google Capital.

Każda ze spółek ma posiadać własnego prezesa i działać niezależnie – Page oraz Brin rządzący spółką matką mają natomiast kontrolować funkcjonowanie tego korporacyjnego uniwersum. Nie jest to pierwsza sytuacja w historii kiedy współzałożyciele Google decydują się na nietypowy ruch w zakresie corporate governance. Wcześniej zaskakiwali między innymi aukcyjnym stylem prowadzenia IPO, czy też splitem akcji, który doprowadził do powstania trzech klas papierów akcyjnych Google i pozwów ze strony udziałowców.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here