Naga MarketsGoogle zamierza zainwestować nawet 2 miliardy dol. w rozwój 3 centrów danych w Polsce, które miałoby zajmować się przetwarzaniem danych związanych z obsługą “cloud services”.  Inwestycja będzie przeprowadzona we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej.

  • Google zamierza wydać 2 mld dol. na uruchomienie 3 ośrodków danych w Polsce. 
  • Przedsięwzięcie zostanie uruchomione na początku przyszłego roku.
  • Inwestycja stanowi część projektu rozbudowy infrastruktury obliczeniowej oraz telekomunikacyjnej w Europie, na którą Google przeznaczyło do tej pory już 15 mld euro.

Google inwestuje 8 mld złotych w Polsce

Google Cloud oraz Operator Chmury Krajowej (OCHK) zamierzają współpracować w ramach realizacji inicjatywy pod nazwą Google Cloud Warszawa. Będzie to centrum infrastruktury technicznej i oprogramowania obsługujący klientów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
W Polsce powstanie 3 centra danych, działające niezależnie od siebie z pełną infrastrukturą informatyczną od Google. Technologiczny gigant zapowiedział rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia od początku przyszłego roku.

– Region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software’owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych. Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie – w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. – powiedziała Magdalena Dziewguć, dyrektor w obszarze rozwoju biznesu dla Chmury Google’a w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz również: Apple osiąga kolejne rekordowe szczyty, od dołka w marcu akcje w górę aż o 63%

Operator Chmury Krajowej

Operator Chmury Krajowej pracuje już m.in. z Asseco Data Systems, Accenture, DXC Technology Asseco Poland, Sygnity, a także z Exatel i Krajową Izbą Rozliczeniową. Wśród pierwszych klientów jest PKO BP, który zresztą jest współtwórcą OCHK razem z Polskim Funduszem Rozwoju. Prezes zarządu PKO BP zapowiedział, że spółka zadebiutuje w przyszłości na GPW.

Partnerstwo OChK i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim. Chmura Krajowa to doskonała platforma do efektywnej współpracy przedsiębiorstw, dostawców technologii i właścicieli rozwiązań biznesowych. Fakt, że do ich grona dołącza dziś Google, istotnie wzmacnia nasz wspólny projekt” – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

To nie jedyna inwestycja technologicznych goliatów na polskiej ziemi. Kilka tygodni temu Microsoft zapowiedział inwestycję o łącznej kwocie ponad miliarda dolarów na budowę centrum danych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here