Naga MarketsKryptowalutBadacze z Southern Methodist University popełnili w ostatnim czasie badania, z których wynika, że ilość tweetów dotyczących Bitcoina (BTC) i Ethereum (ETH) oraz Google Search Volume Index (SVI) są wiodącymi wskaźnikami dla cen tych dwóch kryptowalut.


Google Trends i Twitter wskażą przyszłą cenę BTC i ETH?

Naukowcy postawili hipotezę, że liczba tweetów i ich sentyment (pozytywny bądź negatywny) może mieć wpływ na kształtowanie się ceny Bitcoina i Ethereum. W celu potwierdzenia bądź obalenia tego twierdzenia zebrali dokładne dane z Twittera i Google Trends dot. tych dwóch kryptowalut. Wyniki wskazały, że liczba tweetów i wyszukiwań w Google jest niejako tożsama z kursami kryptowalut. W praktyce, najpierw pojawiają się bowiem informacje o BTC i ETH na twitterze, zwiększa się liczba wyszukań w google a dopiero później zauważalna jest reakcja rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rola sentymentu w analizie rynku polega na odkryciu postawy ludzi wobec całego rynku lub indywidualnego indeksu (w tym przypadku Bitcoina i Ethereum). Teoria analizy nastrojów jest gałęzią analizy, która stwierdza, że ceny dyskontują wszystko, a trendy cenowe są ostatecznie odzwierciedleniem psychologii tłumu. Twierdzenie to idealnie wpisuje się więc w podejście Johna J. Murphy’ego, autora książki „Analiza techniczna rynków finansowych”, który uważa, że wszystkie czynniki, które mogą oddziaływać na rynkową cenę towaru znajdują pełne odbicie w cenie (…) i badanie zachowań cen jest podejściem całkowicie samowystarczalnym.

Liczy się ilość a nie jakość

W tym przypadku badacze postanowili jednak sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje zależność pomiędzy informacjami i doniesieniami czy też niekiedy nawet plotkami a rzeczywistą reakcją rynku i zmianą ceny. Badanie wskazało jednak, że w tym konkretnym przypadku to ilość i zasięgi tweetów były ważniejsze niż ich sentyment. Jako jeden z argumentów tłumaczących takie a nie inne wyniki podano tu ilość “szumu” informacyjnego, jaki panuje na twitterze. Inną kwestią, którą naukowcy odkryli na Twitterze, było to, że nastroje posów dotyczących BTC i ETH były w zdecydowanej większości pozytywne i to nawet w czasie, gdy ceny tych kryptowalut spadały.

Ludzie, którzy tweetują o kryptowalutach, nawet gdy ich ceny spadają, interesują się nimi poza możliwościami inwestycyjnymi, co powoduje, że tweety [cechują się] nastawieniem pozytywnym – czytamy.

Zobacz także: Bitcoin najlepszym instrumentem inwestycyjnym kwietnia 2019 r.

Ponadto, naukowcy odkryli także, że na Twitterze istnieje 21 milionów botów publikujących posty na temat cen kryptowalut oraz reklamujących konkretne produkty z tego rynku i generujących spam.

Google Trends jako wskaźnik wyprzedzający 

W przypadku danych dotyczących Google Trends badacze zauważyli, że cena była wysoce skorelowana z wyszukiwaniem słowa kluczowego “Bitcoin” i “Ethereum“, oraz że te skoki wyszukiwania miały miejsce przed faktycznym wzrostem cen.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin najlepszym instrumentem inwestycyjnym kwietnia 2019 r.
Następny artykuł“Bitcoin (BTC) wzrośnie do 100 tys. USD i zabije każdą inną kryptowalutę”
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here