Naga MarketsLogo GoogleW trakcie poniedziałkowej sesji na amerykańskiej giełdzie Nasdaq, akcje Google traciły w handlu posesyjnym ponad 7%, co jest największym jednodniowym spadkiem od ponad 3 lat. Spółka Alphabet będąca właścicielem internetowego giganta raportowała gorsze od oczekiwanych wyniki przychodów za miniony kwartał, a zysk netto ucierpiał z powodu grzywny w wysokości $1,7 mld, którą spółka musiała zapłacić w Europie.


Google z problemami. Czy Alphabet przekona do siebie akcjonariuszy?

Po przesłaniu ostrzeżenia do akcjonariuszy o konieczności uiszczenia kary finansowej w wysokości $1,7 mld w pierwszym kwartale 2019 roku w związku z decyzją Komisji Europejskiej dotyczącej monopolistycznych praktyk reklamowych, spółka-matka Google, Alphabet, opublikowała również raport kwartalny za pierwsze trzy miesiące roku. W ogólnym ujęciu kwartał nie należał do najlepszych w historii spółki, która ma problemy ze wzrostem. Przychód plasował się na poziomie $36,3 mld, natomiast zysk na akcję (z ang. EPS) wynosił $9,50.Z prognoz analityków wynikało, że EPS ma plasować się na poziomie $13,10, a przychody wynieść $37,34. Oświadczenie Google opublikowane wewnątrz raportu kwartalnego prezentuje jednak pozytywny ton: „Zapewniliśmy solidny wzrost dzięki mobilnemu wyszukiwaniu, YouTube i Cloud z przychodami Alphabet w wysokości 36,3 mld USD, co stanowi wzrost o 17% w porównaniu z ubiegłym rokiem lub 19% w oparciu o stałą podstawę walutową. Pozostajemy skoncentrowani i podekscytowani znaczącymi możliwościami wzrostu w naszych firmach” – komentowała Ruth Porat, dyrektor finansowy Alphabet i Google.

Nie zmienia to natomiast faktu, że rynek reklamowy w Internecie cały czas dojrzewa i Google musi borykać się z rosnącą konkurencją. W tym samym czasie nowe obszary działalności spółki są ciągle rozwijane, nie gwarantując pełnego potencjału przychodowego. Reklamy nadal stanowiły jednak zdecydowaną większość przychodów Google, generując $30,7 mld. Pozostałe projekty i inwestycje w nowe technologie, w tym samo-sterowalną jednostkę Waymo oraz balony internetowe Project Loon, generowały natomiast bardzo wysokie koszty i stratę rzędu $868 milionów względem zaledwie $170 milionów przychodu.

wyniki finansowe Google
Fragment raportu kwartalnego Alphabet. Źródło: Alphabet

Akcje Alphabet testują kwietniowe minima, nie traciły tak silnie od 2016 r.

Poniedziałkowy spadek akcji Alphabetu w after-markecie (handel posesyjny) o ponad 7% jest najsilniejszym jednodniowym osunięciem od początku 2016 roku, czyli od ponad 3 lat. W efekcie notowania testują najniższe poziomy od początku kwietnia – warto jednak zauważyć, że zamknięcie oficjalnej sesji przynosiło test nowych, rekordowych maksimów.

akcje Google, Alphabet
Alphabet traci w after-markecie, jednak przed publikacją wyników kwartalnych rysował nowe maksima

Oficjalną reakcję rynku na wyniki kwartalne Alphabetu rynek pozna na otwarciu amerykańskiej sesji giełdowej w godzinach popołudniowych czasu polskiego.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here