Naga MarketsBigQuery, narzędzie działające w chmurze Google Cloud, będące skalowalną hurtownią danych, udostępniło zbiór danych Ethereum, aby umożliwić eksplorację danych z tego blockchaina. Firma ogłosiła ten fakt na blogu.


Ethereum i inne kryptowaluty można określić jako owoc synergii  technologów, finansistów i ekonomistów. Warto jednak pamiętać, że cyfrowe waluty są tylko jednym wynalazkiem powstałym na bazie technologii Blockchain.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zbadaj z BigQuery świat Ethereum

Google BigQuery przyjrzało się dokładnie całemu ekosystemowi Ethereum. BigQuery umożliwia szybką analizę dużych zbiorów danych, czyli jest bazą danych, do której możesz wrzucić lub zaciągnąć dane z różnych źródeł i sprawnie je przeanalizować.

Teraz narzędzie daje szanse zbadania wszystkich historycznych danych Ethereum. Projekt ETL ETLum na GitHub zawiera cały kod źródłowy, który można wyodrębnić z łańcucha blockchain i wprowadzić do BigQuery.

Ethereum a Bitcoin

Pamiętajmy, że o blockchainie Ethereum możemy myśleć jako o niezmiennej rozproszonej księdze rachunkowej. Jednak jego twórca Vitalik Buterin rozszerzył zestaw możliwości. Umożliwił tworzenie tzw. inteligentnych kontraktów. Tym samym, jeśli chodzi o samą architekturę systemu, Ethereum przypomina Bitcoina, ponieważ służy przede wszystkim do rejestrowania niezmiennych transakcji. Jednak zbiór danych przechowywanych przez Ethereum różni się znacznie od zbioru danych Bitcoin.

Podstawową jednostką blockchaina Ethereum jest Ether. Większość transferów wartości zachodzących w sieci bloków stworzonej przez Buterina składa się z tzw. tokenów. Tokeny są tworzone i zarządzane właśnie przez inteligentne kontrakty.

Adresami mogą być nie tylko portfele przechowujące jakieś saldo tokenów, ale również zawierające inteligentny kod kontraktu, który pozwala na automatyczne tworzenie umów i automatyczne uruchamianie ich realizacji.

Inteligentna umowa dla gry CryptoKitties jest najpopularniejszym inteligentnym kontraktem ERC-21. Jeśli ktoś chciałby odkryć gry podobne do CryptoKitties, może to zmierzyć poprzez wdrożenie współczynnika podobieństwa Jaccard, statystyki, która jest używana do porównywania różnorodności i podobieństwa zestawów próbek za pomocą UDF JavaScript.

Kolejne zapytanie mierzy np. 10 najpopularniejszych tokenów według wielkości transakcji. Możliwe jest mierzenie tokena według współczynnika czasowego, takiego jak dzienna liczba przelewów i tworzenie wizualizacji danych dla określonego przedziału czasowego.

Ponadto oprogramowanie Google Cloud ma inne funkcje m.in. synchronizuje blockchain Ethereum z komputerami z kontrolą parzystości w Google Cloud, wykonuje codzienne pobieranie danych z księgi blockchain Ethereum, w tym wyniki inteligentnych transakcji kontraktowych, takich jak przelewy tokenów czy przechowuje dane podzielone na partycje do BigQuery w celu łatwej i ekonomicznej eksploracji.

Zbiór danych blockchain Ethereum jest również dostępny na stronie Kaggle. Możesz wysyłać zapytania o dane, za co Kaggle nie pobiera opłat.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here