Naga Marketswojna handlowa USA ChinyJednym z najgorętszych tematów, jakim żyją rynki finansowe na przestrzeni ostatnich miesięcy jest konflikt na linii USA – Chiny. Wojna handlowa pomiędzy tymi dwoma mocarstwami przestaje jednak powoli podobać się firmom technologicznym i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o Huawei. 


Google ostrzega Trumpa

Financial Times donosi, że Alphabet Inc (Google) ostrzegł amerykańskie władze, iż całkowity zakaz współpracy z Huawei zagrozi bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych. Obawy te dotyczą możliwości stworzenia przez chińskiego giganta własnej wersji systemu Android, która przez wzgląd na liczne braki mogłaby być o wiele bardziej podatna na ataki hakerskie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w wyniku eskalacji konfliktu na linii USA – Chiny, Huawei zostało wpisane niedawno na czarną listę. Działanie to zakazuje współpracy z firmami z USA takimi jak np. Google, co w konsekwencji prowadzi do braku wsparcia i najnowszych aktualizacji systemu operacyjnego na urządzeniach chińskiego producenta. To wszystko sprawiło, że Huawei, które już od kilku lat pracuje nad własnym systemem operacyjnym, teraz zmuszone zostało do nieplanowanego przyspieszenia prac w tym zakresie.

Google chciałoby aby administracja USA wykreśliła Huawei z czarnej listy i umożliwiła firmom wzajemną współpracę. Twórca jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych na smartphone’y obawia się, że przez wzgląd na zakaz handlu z firmą Huawei nie będzie mógł aktualizować swojego oprogramowania zainstalowanych na urządzeniach tej marki, co w konsekwencji doprowadzi do powstania nowego, autorskiego systemu operacyjnego od Huawei.

To oczywiście tylko oficjalny, a więc jeden z powodów. Amerykańskie firmy technologiczne nie chcą bowiem zaprzestania współpracy nie tylko z Huawei, ale także z żadną inną firmą z Chin. To dla nich niezwykle intratny interes, którego zablokowanie mogłoby kosztować krocie.

Trump grozi Chinom…i dostaje odpowiedź

Tymczasem, amerykański prezydent zdaje się pozostawać niewzruszony. W dniu wczorajszym zapowiedział on bowiem, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, to nałoży kolejne cła na chińskie towary o wartości “co najmniej” 300 miliardów dolarów.

Wypowiedz Trumpa nie pozostała jednak bez reakcji ze strony Chińskich oficjeli. Rzecznik resortu handlu ChRL Gao Feng oświadczył, że jeśli Stany Zjednoczone umyślnie zdecydują się na eskalację konfliktu, użyjemy koniecznych środków odwetowych. Oskarżył on także Stany Zjednoczone o szkodzenie dwustronnym negocjacjom handlowym i uzależnił dalsze rozmowy od działań Waszyngtonu:

– Chiny nie chcą walczyć w wojnie handlowej, ale też się jej nie boją. Jeśli Stany Zjednoczone świadomie zdecydują się na eskalację napięć handlowych, przyjmiemy niezbędne środki zaradcze i zdecydowanie zabezpieczymy interesy Chin i ich obywateli.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: USD/CHF, NZD/USD, GBP/JPY
Następny artykułPre-Market: Sesja przed NFP – przygotowanie pod sesję US dla DAX, Nasdaq oraz GBP/USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here