Naga MarketsJuż juto poznamy decyzje monetarną Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zdaniem analityków, w trakcie listopadowego posiedzenia Rada nie zdecyduje się na jakikolwiek ruch na stopach, w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosić będzie 1,50%. Warto przypomnieć, że okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka. Chcąc rzetelnie przygotować się do jutrzejszej decyzji postanowiliśmy zebrać w całość najważniejsze wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia. 


W trakcie konferencji prasowej po październikowym posiedzeniu RPP (3.10) Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), przyznał, że “na razie sytuacja jest stabilna i zakładam, że w 2019 roku dalej tak będzie”. Odważnie wybiegając w przyszłość wspomniał także, że jego zdaniem – z olbrzymim prawdopodobieństwem – stopy pozostaną stabilne do końca 2019 roku, a gdyby nic się nie nie zmieniło – to dalej.

W trakcie tej samej konferencji, Eryk Łon dodał także, że “stabilne stopy procentowe są z punktu widzenia kredytobiorców bardzo dobre, koszt obsługi tego kredytu jest stosunkowo korzystny dla nich. A z punktu widzenia inwestycji, te stabilne stopy procentowe powinny wspierać inwestycje”.

Kilka dni później (10.10) Adam Glapiński oświadczył, że “nie nastąpiły żadne zmiany dotyczące poziomu oraz sposobu rozumienia celu inflacyjnego NBP. Głównym zadaniem polityki pieniężnej NBP jest zapewnienie stabilności cen, co w ramach stosowanej przez NBP strategii celu inflacyjnego jest rozumiane jako utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ±1 punktu procentowego w średnim okresie”.

Za potencjalnym utrzymaniem stóp procentowych w dłuższym okresie przemawia także wypowiedź Kamila Zubilewicz, który 12 października przyznał, iż “niepewność dotycząca skutków podatku bankowego utrudniła RPP prowadzenie polityki pieniężnej (…) Musimy patrzeć na politykę pieniężną tak, jakby stopy procentowe były już faktycznie ustalone na poziomie wyższym od nominalnego”.

“Kwestia podatku bankowego powinna być neutralna dla polityki RPP, choć moim zdaniem utrudnia on podejmowanie decyzji przez Radę. (…) Podatek bankowy ograniczył, zdaniem części członków RPP, pole do podwyżki stóp procentowych”.

Za utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie opowiada się także Grażyny Ancyparowicz, zdaniem której “stopy procentowe są optymalne zarówno z punktu widzenia sytuacji pozyskiwania kapitału i depozytów, i z punktu widzenia sytuacji kredytowej (…). Ogólny przekaz jest taki, że w polityce pieniężnej przez najbliższe kwartały raczej nie powinny dokonywać się żadne istotne zmiany”.“Nie wykluczone, że może wystąpić potrzeba rozpoczęcia bardzo poważnej dyskusji o podwyżkach stóp procentowych w drugiej połowie przyszłego roku, być może w czwartym kwartale”.

Gołębie nastawienie prezesa Glapińskiego wspiera również Jerzy Żyżyński, który uważa, iż “na razie nie ma żadnych przesłanek, by zmieniać stopy procentowe. Być może nawet są przesłanki, żeby je obniżać – z prostego powodu: mamy jedne z najwyższych stóp procentowych w Europie”.

“Gdyby EBC podwyższył stopy procentowe, to byłoby to dla nas o tyle dobre, że zmniejszyłby się dysparytet stóp procentowych między strefą euro a Polską. W takiej sytuacji spadłaby presja na obniżki stóp procentowych w Polsce, bo taka presja nadal istnieje. Z drugiej strony, podwyżka stóp procentowych przez EBC na pewno nie zwiększyłaby presji na podwyżki stóp w Polsce”.

“Podwyżka stóp procentowych w Polsce byłaby – moim zdaniem – uzasadniona wyłącznie w przypadku nadmiernego wzrostu popytu na kredyt. Inflacja ma tu drugorzędne znaczenie. Ewentualny wzrost inflacji, który nie miałby swojego źródła we wzroście popytu na kredyt, nie jest wystarczającą przesłanką dla podwyżki stóp procentowych”.

Zobacz także: Bank Światowy: Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego jest zagrożona

Zdecydowanie bardziej jastrzębie stanowisko prezentuje natomiast Eugeniusz Gatnar, który przyznaje, że “gdyby rzeczywiście ceny energii mocno wzrosły, powodując powstanie presji inflacyjnej, to wyprzedzając efekty drugiej rundy, które byłyby dotkliwe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, powinniśmy w pierwszym kwartale przyszłego roku rozważyć podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych”.

“Myślę, że listopadowa projekcja może dostarczyć argumentów do zmiany retoryki RPP oraz wyznaczenia ścieżki ewentualnego zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce”.

“Uważam, że jest przestrzeń do jednej lub dwóch podwyżek stóp po 25 punktów bazowych w naszym kraju w horyzoncie najbliższych 4-6 kwartałów, ale decyzja, kiedy to ma nastąpić, będzie zależała od tempa wzrostu CPI oraz od tego, kiedy i w jakim tempie nastąpi normalizacja polityki pieniężnej EBC”.

“Krótkookresowa prognoza CPI, którą dysponuję, pokazuje, że w lutym przyszłego roku inflacja przekroczy cel, a w marcu zbliży się do trzech procent”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUSD/TRY na najniższych poziomach od początku sierpnia. Co dalej?
Następny artykułRopa WTI z celem na 60.00 USD – Justin Bennett
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here