Naga MarketsPoranny komentarz makroW związku z brakiem istotnych odczytów ekonomicznych podczas wczorajszej sesji (poniedziałek, 18 maja) uwaga rynków skupiła się przede wszystkim na Grecji. Najnowsze nagłówki wskazywały przede wszystkim na podwyższone ryzyko niewypłacalności – na przełomie maja i czerwca Ateny muszą wysupłać kolejne setki milionów euro na spłatę rat w MFW oraz pokrycie wynagrodzeń pracowników sektora publicznego. Rozmowy na temat greckiego problemu będą kontynuowane podczas posiedzenia UE zaplanowanego na czwartek-piątek w tym tygodniu.

Dzisiaj w godzinach porannych (06:30) poznaliśmy protokoły z posiedzenia RBA – Banku Rezerw Anglii. Pełna treść minutek dostępna jest pod linkiem, a streszczenie najważniejszych nagłówków publikowaliśmy już dzisiaj w Forex na Żywo. Członkowie RBA są zgodni co do tego, że dolar australijski powinien się osłabić – w innym razie bilansowanie krajowej gospodarki będzie niemożliwe. Rada banku dyskutowała również nad terminem kolejnych cięć stóp procentowych, bardzo prawdopodobne, że nastąpią one w maju lub w czerwcu.

O godzinie 10:30 zaleje nas prawdziwa lawina publikacji makroekonomicznych z gospodarki brytyjskiej dotyczących głównie PPI i CPI. Agenda wymienia prawie trzydzieści pozycji, nas tak naprawdę interesuje jednak tylko wybrana część z nich – wraz z wartościami prognozowanymi zostały przedstawione poniżej (w kolejności prognoza, odczyt poprzedni):

Źródło: macronext.com
Źródło: macronext.com

W następnej kolejności – już o 11:00 – poznamy wyniki bilansu handlowego oraz inflacji konsumenckiej w strefie euro. Bilans na praktycznie niezmienionym dodatnim poziomie (prawie 23 miliardy euro), CPI mdm ma natomiast osunąć się z wysokich poziomów zeszło miesięcznych (1.1%) do zaledwie 0.2%. Inflazja bazowa rdr natomiast niezmiennie na 0.6%.

O tej samej godzinie opublikowane zostaną również wyniki sondaży ZEW dla gospodarki niemieckiej oraz europejskiej. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów oceniany będzie sentyment ekonomiczny oraz obecna sytuacja gospodarcza. Analitycy mówią o kilkupunktowych spadkach indeksów – sentyment ekonomiczny ma znaleźć się poniżej progu 50.00 (konsensus 49.00) co świadczy o cofnięciu oczekiwań w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Następnie przeniesiemy się do Stanów Zjednoczonych gdzie o 14:30 opublikowane zostaną wyniki pozwoleń na budowę mdm (poprzednio 1.04mln, konsensus 1.06mln). Delikatnie lepsze mają okazać się również budowy nowych domów mdm (poprzednio 0.93mln, konsensus 1.02mln).

Na zakończenie dnia można wysłuchać wypowiedzi gubernatora BOC (17:45) oraz RBA (23:15).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here