Naga MarketsZdania przedstawicieli Fed, co do podwyżki stóp procentowych w tym roku są podzielone. Wśród nich znajdzie się jednak więcej osób z gołębim nastawieniem. Poniżej znajdziesz opinie zarówno typowego gołębia jak i rasowego jastrzębia.

W telewizji CNBC, członek Rady Gubernatorów Fed – Daniel Tarullo powiedział: “Nie oczekiwałbym, że podniesienie stóp w tym roku byłoby odpowiednim posunięciem.” Według niego, przedwczesne działanie w obliczu gospodarczych kłopotów za granicą, zaważy o podniesieniu stóp w późniejszym terminie.

Tarullo jest typowym gołębiem, którego bardziej przejmuje zduszenie wzrostu gospodarczego niż kłopoty inflacyjne. Jego podejście jest bardzo podobne do tego, prezentowanego przez Janet Yellen, tak więc jego komentarze mogą bardziej odzwierciedlać politykę jaką zastosuje Fed.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z drugiej strony barykady możemy znaleźć prezesa Fed z St. Louis – Jamesa Bullarda, który mówi, że stopy powinny znaleźć się w okolicach poziomu 2%, a nie jak ma to miejsce teraz, czyli w pobliżu zera. Wobec tego, wzywa on bank centralny do ich podniesienia.

Jak argumentuje Bullard, cel Fedu, który przewiduje inflację na poziomie 2% oraz stopę bezrobocia w wysokości 4,9%, trochę się ze sobą kłóci. Uważa on także, że rozpoczęcie podwyżki stóp powinno się rozpocząć nawet w obliczu niskich stóp oraz niestabilności finansowej w globalnej gospodarce.

Handluj na indeksie S&P 500 w TMS Brokers

Jeśli chodzi o aktualne wartości istotnych danych, to wskaźnik CPI wyłączający żywność i energię wzrastał o 1,8% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,1%.

Bullard, który uznawany jest za “jastrzębia” bardziej troszczy się o zapobieganie niekontrolowanej inflacji wynikającej ze szkód jakie wyrządzają stopy procentowe na tak niskim poziomie i przez tak długi czas. Jak zauważa, takie działanie może doprowadzić do kolejnej bańki spekulacyjnej na rynku finansowym. Nie sądzi one jednak, że wybuchnie ona już  wkrótce.

Według niego bardziej odpowiednie prowadzenie roztropne polityki, gdzie stopy procentowe podnoszone są stopniowo, by delikatnie przygotowywać rynki na ryzyko z tym związane, a także przedłużyć panującą ekspansję.

Mimo, że co do zasadności podnoszenia stóp procentowych w najbliższym czasie opinie wśród członków FOMC są podzielone, to nawet Bullard sądzi, że Fed nie podniesie stóp w tym roku. Jak powiedział: “Myślę, że komitetowi trudno podjąć tak ważną decyzję, a następnie zmieniać ją na kolejnym spotkaniu, kiedy w międzyczasie zebrano tylko ograniczone dane.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here