Naga Markets“Bank centralny prowadzi gołębią politykę monetarną”. Z takim zwrotem często można się spotkać czytając finansowe publikacje. Co tak właściwie oznacza ten zwrot?

Gołębia polityka monetarna

Gołębiami określa się członków instytucji finansowych, którzy preferują utrzymywanie niskich stóp procentowych nie przywiązując nadmiernej uwagi do rosnącej inflacji. W 2015 roku gołębią politykę monetarną miała większość banków centralnych świata utrzymując stopy procentowe na bardzo niskich poziomach. W przypadku niektórych banków jak EBC stopy procentowe utrzymywane były przez dłuższy czas nawet na poziomie poniżej zera. Po okresie niskich stóp procentowych przychodzi czas na normalizację polityki pieniężnej kiedy to banki zaczynają podnosić stopy procentowe.

Na poniższym wykresie stóp procentowych w USA, które są regulowane przed FED wyraźnie zauważyć można gołębią politykę amerykańskiego banku centralnego w latach 2009 – 2015. Przez cały ten okres stopy procentowe utrzymywane były na na niemal zerowym poziomie.

Polityka monetarna FED
Polityka monetarna FED – wykres stóp procentowych banku centralnego USA

Jastrzębia polityka monetarna

Przeciwieństwem gołębi w określaniu polityki pieniężnej są jastrzębie.

Jastrzębiami określa się członków instytucji finansowych, którzy dbają o niską inflację i preferują utrzymywanie stóp procentowych na relatywnie wyższych poziomach. Jastrzębie boją się recesji, którą wywołuje wysoki poziom inflacji i dbają przy tym w mniejszym stopniu o wzrost gospodarczy w czym pomagają niskie stopy procentowe.

Zestawienie gołębi z jastrzębiami nie jest przypadkowe. W przyrodzie jastrząb jest wielkim wrogiem gołębi. A hodowcy gołębi muszą walczyć z gatunkiem nazywanym jastrząb gołębiarz.

Jest to kolejne zestawienie zwierząt odniesione do świata finansów, w tym miejscu warto przypomnieć najbardziej znane zestawienie byka z niedźwiedziem z kupującymi i sprzedającymi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here