Naga MarketsPrzewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, potwierdził w środę, że urzędnicy mogą pozostać cierpliwi w podnoszeniu stóp procentowych – po ogłoszeniu rozpoczęcia ograniczania zakupów obligacji – ale nie cofną się przed działaniem, jeśli będzie to uzasadnione rosnącą inflacją. Dolar wraca na lokalne maksima, a jego indeks (DXY) wzrasta w czwartek powyżej poziomu 94,0.

  • Federalny Komitet Otwartego Rynku ogłosił, że od listopada zmniejszy stymulację monetarną o 15 miliardów dolarów miesięcznie
  • Powell podkreślił, że tapering nie oznacza, iż ​​decydenci w najbliższym czasie podniosą stopy procentowe
  • Banki centralne w rozwiniętych gospodarkach na całym świecie coraz mocniej zwracają uwagę na ryzyko inflacji
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Wall Street bije kolejne rekordy po decyzji Rezerwy Federalnej

Uważamy, że możemy pozostać cierpliwi. Jednak jeśli wymagana będzie nasza reakcja, nie będziemy się wahać – powiedział na konferencji prasowej w środę po tym, jak Federalny Komitet Otwartego Rynku ogłosił, że od listopada zmniejszy stymulację monetarną o 15 miliardów dolarów miesięcznie.Powell podkreślił, że tapering nie oznacza, iż ​​decydenci w najbliższym czasie podniosą stopy procentowe, podkreślając chęć nie utrudniania potencjalnego wzrostu liczby miejsc pracy.

Uważamy, że nie jest to dobry moment na podnoszenie stóp procentowych, ponieważ chcemy, aby rynek pracy dalej wracał do normy – powiedział.

Po uwagach Powella indeksy S&P 500, Dow Jones Industrial Average, Nasdaq 100 i Russell 2000 zamknęły się na rekordowych poziomach drugą sesję z rzędu – osiągnięcie niespotykane od stycznia 2018 roku.

FOMC podkreślił, że zmniejszy zakupy skarbowe o 10 miliardów dolarów, a papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką o 5 miliardów dolarów, co oznacza początek końca programu mającego na celu ochronę gospodarki przed skutkami lockdownu. Urzędnicy postanowili utrzymać docelowy zakres referencyjnej stopy procentowej od zera do 0,25%. Decyzja była jednogłośna.

Powell dodał, że planowane tempo ograniczania pozwoliłoby zakończyć proces do połowy 2022 r., ale może zostać przyspieszony lub spowolniony w zależności od perspektyw gospodarczych.

Fed co miesiąc kupuje obligacje skarbowe o wartości 80 miliardów dolarów i obligacje MBS o wartości 40 miliardów dolarów, aby stymulować aktywność gospodarczą, która została zmiażdżona w początkowej fazie obostrzeń i późniejszym nierównomiernym ożywieniu.

Rośnie ryzyko inflacji w USA i na świecie

Banki centralne w rozwiniętych gospodarkach na całym świecie zwracają uwagę na ryzyko inflacji, ponieważ zatory w łańcuchu dostaw powodują niedobory przy silnym popycie. Preferowana przez Fed miara inflacji wyniosła 4,4% w ciągu 12 miesięcy, najwyższy poziom od trzech dekad i ponad dwukrotnie większy od celu banku centralnego.

Inflacja jest podwyższona, w dużej mierze odzwierciedlając czynniki, które mają być przejściowe. Nierównowaga podaży i popytu związana z pandemią i ponownym otwarciem gospodarki przyczyniły się do znacznego wzrostu cen w niektórych sektorach – napisali urzędnicy w oświadczeniu.

fpmarkets

Kurs dolara (DXY) wraca na tegoroczne maksima

Notowania indeksu DXY nieznacznie spadły po wczorajszym komunikacie Rezerwy Federalnej, jednak czwartkowa sesja przynosi silne odreagowanie. Kurs ponownie wspiął się powyżej poziomu 94,0 i jest na dobrej drodze do tegorocznego maksimum 94,56. Trwałe pokonanie tego oporu otworzy drogę do większego odreagowania z celem na psychologiczny poziom 100,00. Z drugiej strony dopóki kurs utrzymuje się powyżej lokalnego dołka 93,30 trend wzrostowy powinien być kontynuowany.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here