Naga MarketsPolski złoty powoli kończy tydzień w okolicach poziomu 4,58 zł względem euro, choć jeszcze w poniedziałek kwotowany był po niespełna 4,54 zł. Narodowy Bank Polski (NBP) utrzyma gołębie nastawienie względem polityki monetarnej, a w tym roku nie jest prawdopodobna ani jedna podwyżka stóp procentowych, zdaniem ekonomistów TD Securities, W związku z tym złotówka (PLN) prawdopodobnie pozostanie pod presją przedających, a para EUR/PLN ma potencjał do wzrostu nawet w kierunku poziomu 4,65 zł.

Kurs euro (EUR/PLN) wybije powyżej 4,65 dzięki ultra gołębiemu stanowisku NBP – TDS

Inflacja w Polsce pierwszy raz od 20 lat przekroczyła poziom 5%, wynika z aktualnych danych GUS-u. Pozwoliło to przekroczyć nieformalną granicę, której od czasu stłumienia inflacji na przełomie ostatnich stuleci kolejnym rządom udawało się nie przekraczać. Na bardzo dynamiczny wzrost cen nadal nie odpowiedział NBP, a podobne zjawiska obserwowane są również w innych miejscach na świecie.Nie spodziewamy się podwyżek stóp w tym roku, ale sądzimy, że NBP ogłosi ograniczenie programu QE przed końcem roku, najprawdopodobniej na listopadowym posiedzeniu, które jest najważniejszym posiedzeniem. Nawet w tym scenariuszu nie spodziewamy się zaostrzenia monetarnego przed lipcem 2022 r. – napisano w raporcie.

Kurs złotego (PLN) umocni się wraz z normalizacją polityki NBP

Polski złoty na przełomie sierpnia i września odnotował falę wzrostu wartości, która jednak została szybko zanegowana w mijającym tygodniu. W ocenie ekspertów deprecjacja złotówki może przedłużyć się na kolejne miesiące.

W krótkim i średnim terminie, gdy NBP pozostaje bardzo gołębi, prognozujemy wzrost kurs EUR/PLN do 4,60, z potencjałem nawet do poziomu 4,65. Jednakże, gdy NBP rozpocznie proces normalizacji polityki w przyszłym roku, oczekujemy, że złoty stopniowo wróci do poziomu sprzed pandemii w okolice 4,30 – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here