Naga MarketsMario Draghi dzięki swoim komentarzom o QE skutecznie osłabił EUR

Mario Draghi jest jednym z gości odbywającej się dzisiaj konferencji Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie, gdzie wygłaszał przemówienie na temat polityki pieniężnej i odbudowy sytuacji gospodarczej w strefie euro. Gołębi ton prezesa EBC spowodował, że na notowaniach EUR obserwowaliśmy silną deprecjację.


„Ponowna ocena stanowiska polityki pieniężnej nie jest pewnikiem” – Draghi neguje zwijanie QE

Od czasu marcowego posiedzenia EBC, oficjele banku robią bardzo dużo, aby obniżyć oczekiwania rynkowe co do zwijania programu luzowania ilościowego. Dzisiaj z pewnością udało się to prezesowi instytucji, który w trakcie dzisiejszej konferencji prezentował silnie gołębią retorykę:

„Jak na razie nie widzimy wystarczających powodów, które pozwoliłby nam dostosować wcześniejszą ocenę prognoz inflacyjnych – które nadal są uzależnione od kształtowania się polityki pieniężnej. Zanim dokonamy jakichś zmian w zakresie PolMon – stóp procentowych, skupu aktywów i instrukcji wyprzedzających – musimy mieć pewność, że inflacja w średnim terminie osiągnie stawiany przez nas cel i utrzyma się tam nawet gdy warunki polityki pieniężnej nie będą już tak silnie dostosowawcze” – mówił Draghi.

Poniżej kilka innych, istotnych fragmentów wypowiedzi prezesa EBC:

  • Polityka pieniężna działa
  • Jest zbyt wcześnie, aby odtrąbić sukces inflacyjny
  • Prognozy gospodarcze stopniowo się poprawiają
  • Ciężko określić jak szybko niższe bezrobocie wspomoże dynamikę wzrostu wynagrodzenia
  • EBC nie zmienia swoich instrukcji wyprzedzających – zwijanie QE jak na razie nie jest możliwe

W trakcie tej samej konferencji głos zabierał również główny ekonomista banku centralnego – Praet. Jego zdaniem stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnych lub jeszcze niższych poziomach, na długo po zakończeniu programu luzowania ilościowego.

Europejska waluta w dół – silne spadki na najpopularniejszych parach

Dzisiejsza reakcja EUR wyraźnie pokazuje, że nawet nieistotne na pierwszy rzut oka wystąpienia oficjeli banków centralnych potrafią silniej poruszyć walutami. EUR/USD osłabiał się o około 50 pipsów, nieudanie testując minima z dwóch ostatnich dni w okolicach 1.0634:

EUR/USD H1

Podobnie silnie tracił EUR/GBP. W tym przypadku deprecjację zastopował jednak PP S1 oraz 61,8% zniesienia Fibonacciego. W tym momencie cena odbija od tego drugiego poziomu, próbując odrabiać przynajmniej część strat. Wręcz lustrzana reakcja miała miejsce także na EUR/JPY:

EUR/GBP H1
EUR/JPY H1

Co do naszej rodzimej waluty, przed godziną 10:00, EUR/PLN również dynamicznie się osłabiał, jednak równie szybko odrobił zdecydowaną większość strat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here