Naga Marketseuro i dolary banknotyEuro silnie umocniło się względem dolara w czwartym kwartale 2020 r. Zabezpieczenia walutowe i niewielka poprawa na rachunku obrotów bieżących mogą wyjaśniać siłę EUR, zdaniem ekonomistów z HSBC. Jednocześnie spodziewają się wzrostu kursu EUR/USD w tym roku, choć jeśli stare problemy ponownie ujrzą światło dzienne, mogą ciążyć na wspólnej walucie. Główna para walutowa spada trzecią sesję z rzędu testując we wtorek okrągły poziom 1,20.

  • Fed obniżył stopę procentową i pozostaje uporczywie gołębi w nowych ramach wyznaczania średniego celu inflacji
  • Pod koniec 2020 r. nastąpiła niewielka poprawa nadwyżki na rachunku obrotów bieżących strefy euro
  • Korzystne tło makroekonomiczne w strefie euro. Nastroje producentów zewnętrznych są nadal wspierane przez popyt w Azji

Kurs EUR/USD wzrośnie w tym roku – HSBC

W ciągu ostatnich kilku lat zmiany kursu EUR/USD były znacznie ściślej związane z przepływami „innych inwestycji”, a nie z przepływami inwestycji portfelowych. Przepływy zabezpieczeń walutowych stały się ważniejsze i mogą pozostać takie w dającej się przewidzieć przyszłości. Być może dzieje się tak z powodu niższych kosztów zabezpieczenia, biorąc pod uwagę, że Rezerwa Federalna obniżyła stopę procentową i pozostaje uporczywie gołębia w nowych ramach wyznaczania średniego celu inflacji – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pod koniec 2020 r. nastąpiła również niewielka poprawa nadwyżki na rachunku obrotów bieżących strefy euro, głównie ze względu na stabilizację eksportu strefy euro w porównaniu z bardziej trwałym spadkiem importu. Być może to wyjaśnia wzrost kursu euro pod koniec ubiegłego roku.

W 2021 r. euro prawdopodobnie wzrośnie względem słabszego dolara, biorąc pod uwagę, że warunki monetarne w USA pozostaną luźne, a apetyt na ryzyko pozostanie wysoki. Jeśli jednak krótkoterminowe stopy procentowe w USA zaczną się bardziej zmieniać lub długoterminowe różnice w rentowności staną się znacznie większe, możemy zobaczyć trwalsze odbicie dolara – podkreślono.

Kurs euro (EUR/USD) umocni się w drugim kwartale – CIBC

Oczekiwane odbicie gospodarcze w drugim kwartale roku, a także złagodzenie ryzyka politycznego potwierdza opinię ekonomistów z CIBC Capital Markets na temat siły euro. Prognozują kurs pary EUR/USD na poziomie 1,24 do drugiego kwartału 2021 r.

Spodziewamy się korzystnego tła makroekonomicznego w strefie euro, ponieważ nastroje producentów zewnętrznych są nadal wspierane przez popyt w Azji. Oczekiwane odbicie w drugim kwartale, po złagodzeniu ograniczeń blokujących, podtrzyma wzrost i oczekiwania inflacyjne, tym samym podnosząc kurs euro – wskazano w raporcie.

Nowy włoski premier Mario Draghi wkracza do polityki po ośmiu latach na czele Europejskiego Banku Centralnego. Perspektywa kontynuowania przez Draghiego reform strukturalnych zachęcających do konstruktywnego wykorzystania funduszy ratunkowych UE będzie najprawdopodobniej korzystna dla strefy, zwiększając kompresję spreadów BTP-Bund.

Poparcie Draghiego dla wspólnego budżetu euro może zachęcić do toczącej się debaty na temat naprawienia jednej z długoterminowych dziur strukturalnych w reżimie unii walutowej. Reformy strukturalne i dyskusja na temat reformy polityki strefy euro w ramach sojuszu Draghi/Macron pomogą wspierać średniookresową wycenę EUR – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs bitcoin wykres | notowanie pgnig | bitcoin trend app | komentarze giełdowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here